BELGIJANCI NAGOVORILI OSTALE

Povratak 'krvavih dijamanata' na tržište EU

21.02.2013 u 09:33

Bionic
Reading

Tzv. krvavi dijamanti iz Zimbabvea će se ponovno naći na tržištu Europske unije, nakon što su dogovor o tome postigli ministri vanjskih poslova Belgije i Velike Britanije, zbog čega prosvjeduju nevladine udruge

Kada je riječ o afričkim 'krvavim dijamantima' - što je izraz koji svjedoči o brutalnosti koja okružuje pronalazak i trgovinu ovim dragocjenim kamenjem - snimali su se filmovi (poput hita s Leonardom di Capriom 'Krvavi dijamant' iz 2006. godine) i vodile su se javne kampanje kako bi se podigla svijest o tom problemu. No čini se da su dijamanti ipak mnogo važniji od krvi koja je na njima, o čemu svjedoči i vijest koju je objavio EU Observer ovih dana.

Naime, krvavi dijamanti, konkretno oni iz dijamantskih polja Marange u Zimbabveu, vraćaju se na tržište EU, nakon što su dogovor o tome postigli ministri vanjskih poslova Belgije i Velike Britanije, Didier Reynders i William Hague. Velika Britanija je neko vrijeme blokirala ulazak krvavih dijamanata na tržište EU, što je naročito smetalo Belgijancima, s obzirom da je njihov grad Antwerpen jedno od svjetskih središta dijamantskog biznisa i zato što belgijske firme imaju značajne poslovne interese u pronalaženju i iskopavanju afričkih dijamanata.

Reynerd i Hague su dogovorili kako će s crne liste EU biti maknuta Zimbabwe Mining Development Corporation (ZMDC), koja vodi rudnike dijamanata u Marangeu, a diplomatski izvori iz Bruxellesa potvrđuju da će dogovor dvojice ministara prihvatiti i njihovi ostali europski kolege. Čekaju se pak izbori u Zimbabveu u srpnju, te će ZMDC biti vraćen na crnu listu ako predsjednik Zimbabvea Robert Mugabe bude ponovno sebi namjestio pobjedu. S crne liste EU bit će maknuta i većina od 112 ljudi koji se na njoj nalaze zbog ove tematike, dok Robert Mugabe i njegovih desetak suradnika i dalje ostaju na njoj.

Mala je to utjeha za nevladine udruge koje se trude podići svijest javnosti o problemu krvavih dijamanata. Primjerice, još 2009. je udruga Human Rights Watch objavila potresan izvještaj o tome kako se Mugabe koristi vojnom silom i mučenjima lokalnog stanovništva Marangea, uključujući i djecu. Prošle godine je HRW apelirao na EU da ne ukine blokadu imovine predsjednika Roberta Mugabea, a najnoviji je potez Belgijanaca izazvao nove negativne reakcije aktivista za ljudska prava. Njujorška udruga Avaaz je optužila Belgiju za cinizam te da je 'jedini razlog ukidanja zabrane želja za trgovanjem', dok je londonski NVO Global Witness upozorio da kompanija ZMDC i dalje financira paravojne snage i razbijače predsjednika Mugabea, što će naročito biti od pomoći u srpanjskim izborima u toj afričkoj zemlji.

No iz belgijskog ministarstva vanjskih poslova nude drugačiju sliku stvari. 'Situacija oko ljudskih prava se poboljšala. Postoji vlada nacionalnog jedinstva i nacrt novog ustava. Uskoro slijedi referendum o ustavu, a onda i novi izbori, a stav je Belgije da treba ohrabrivati demokratske promjene', izjavio je za EU Observer glasnogovornik ministarstva Joren Vandeweyer, koji je također napomenuo da su sankcije postigle samo to da ZMDC prodaje svoje dijamante na crnom tržištu.

Belgijanci očito žele da se trgovina dijamantima ZMDC-a odvija preko Antwerpena, čija burza dijamanata i sve s njome povezano zapošljava 34 tisuće ljudi, a godišnje generira prodaju u iznosu od 35 milijardi dolara! Ipak, sve veći dio dijamantskog biznisa odlazi u Indiju i Ujedinjene Arapske Emirate, države koje nemaju pretjerano stroga pravila u vezi legalnosti dijamanata, kao i toga jesu li krvavi. U svakom slučaju, ZMDC je već najavio kako za 2013. godinu svoju proizvodnju dijamanata planira povećati s osam milijuna na 16 milijuna karata.