RIJETKA BILJKA

Predsjednik do isteka mandata služi kao fikus

16.01.2015 u 09:31

Bionic
Reading

Iako su predsjedniku Ivi Josipoviću do isteka mandata preostala 24 radna dana, izgledno je da se u tom razdoblju neće ubiti od posla. Do primopredaje vlasti odlučio je ne donositi nikakve važne odluke, niti ih potpisivati. Drugim riječima, pred njim je puno slobodnog vremena koje bi mogao utući na pisma preporuke pregaocima koji će u paketu s njim napustiti Predsjedničke dvore

'Neće potpisivati strateške odluke koje bi obvezivale predsjednicu, neće biti imenovanja veleposlanika. Radit će isključivo ono što se mora obaviti', otkrila je za RTL pročelnica Kabineta predsjednika Republike Danica Juričić Spasović u srijedu, najavljujući da će predsjednik u četvrtak primiti britanskog ministra vanjskih poslova Philipa Hammonda. To nije morao učiniti, ali je vjerojatno želio.

Šef diplomacije Velike Britanije ipak nije potegnuo do Pantovčaka. Zbog kratkoće posjeta, doznajemo, sastao se samo s premijerom Zoranom Milanovićem te ministricom vanjskih i europskih poslova Vesnom Pusić.

Rubrika 'Najava događanja' na službenoj web-stranici Ureda predsjednika zjapi prazna, a odgovor na pitanje s čime će se predsjednik baviti do kraja mandata iz Odjela za informiranje nikako da stigne. Neformalno, poručuju da će on raditi sve redovite poslove, kao što su primanje vjerodajnica stranih veleposlnika i potpisivanje zakona. Jedino planirano putovanje, prema dostupnim informacijama, bit će ono u Auschwitz na godišnjicu oslobođenja.

Inauguracija 18. veljače u podne

U prijelaznom razdoblju, predsjednik Josipović odvojit će dio vremena kako bi svoju nasljednicu uputio u posao. Dogovoreno je, poručili su iz Ureda predsjednika, da se inauguracija održi 18. veljače u podne, kada će Kolinda Grabar Kitarović polagati predsjedničku prisegu. Kako stvari sada stoje, ponovit će se scenarij primopredaje iz doba Stjepana Mesića: izabrana predsjednica otići će kod Josipovića na Pantovčak, gdje će nakon kraćeg razgovora oboje dati izjave te će predsjednik u odlasku napustiti kompleks Predsjedničkih dvora. Predsjednički mandat novoizabrane predsjednice počinje teći u ponoć, 19. veljače.

Nema više službenih posjeta stranim zemljama, niti jedan strani državnik neće više posjetiti Josipovića. Na kavu s predsjednikom u podsljemensku zonu možda će još koji put doći poneki građanin ili građanka, možda i pokoja interesna skupina, no ni to nije izgledno. Predsjednici u odlasku naprosto su otužni podsjetnici na to da je sve u ovom životu, pa i vrhovna moć jednog demokratskog predsjednika, podložno zubu vremena.

Krajnje začuđujuća obzirnost

Krajnja obzirnost Ive Josipovića, te rijetke biljke koja svoje nasljednike ne želi opterećivati nepotrebnim nasljeđem vlastitih odluka, postaje već pomalo i zabrinjavajućom u svjetlu onoga što je u srijedu rekla šefica diplomacije Vesna Pusić - da predsjednik u posljednjih šest mjeseci nije potpisivao imenovanja hrvatskih veleposlanika.

Procjenjujući u razgovoru za Hrvatski radio kakva bi mogla biti njezina predstojeća suradnja s izabranom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović oko imenovanja veleposlanika, ministrica Pusić rekla je da ona spremna na posve normalnu i profesionalnu suradnju. I nastavila:

'Predsjednik Josipović recimo u zadnjih pola godine nije želio potpisivati imenovanja za veleposlanike jer je smatrao da bi to na neki način bilo prejudiciranje s njegove strane. Obavili smo procedure, ali svi ti slučajevi čekaju novu predsjednicu', rekla je Vesna Pusić.

Stvar je, navodno, u tome da predsjednik nije htio potpisivati imenovanja pred kraj mandata zato što on, kako neslužbeno poručuju iz njegova najužeg kruga, funkcionira na 'višoj demokratskoj razini'. Osim u diplomatskom koru, predsjednik je ovlašten kadrovirati i u vrhu vojske, kao i tajnih službi. Zlobnici bi mogli zaključiti da je slutio kako mu se na izborima crno piše pa je sve prebacio u ring HDZ-a i Kukuriku vlade, ili da s potonjima nije našao zajednički jezik oko nekih kadrovskih rješenja.

U svakom slučaju, poticanje na brže i odlučnije donošenje odluka - proklamirana Josipovićeva zadaća za drugi mandat - iz ove perspektive zvuči još neuvjerljivije, a bjelodano je i da je njegova samouvjerenost u pobjedu, kao uostalom i ona njegove protukandidatkinje, bila tek šarena laža.

Što mu je bilo na umu kad je odlučio raskrstiti s ovdašnjom praksom imenovanja veleposlanika u posljednjim danima političkih mandata, zasad ostaje nepoznato, jer njegove stručne službe nisu osigurale njegov odgovor na to pitanje. Propustile su bez puno muke lansirati novu zvijezdu na hrvatskom političkom nebu - predsjednika koji nije iskoristio vlastite ovlasti kako bi napravio iskorak u demokratskim standardima zemlje.