kontroverzna uredba

Problem papirnatih slamki: Zašto je Trump dekretom odlučio da se Amerikanci vraćaju plastici

14.02.2025 u 20:52

Bionic
Reading

Poznato je to da predsjednik Donald Trump pije mnogo dijetalne Cole, ali jedna stvar koju vjerojatno više nećete vidjeti da je koristi jest papirnata slamka. 'Vraćamo se plastičnim slamkama', najavio je nakon što je 10. veljače potpisao izvršnu uredbu kojom je američka politika proglasila prekid upotrebe papirnatih slamki. 'Imao sam ih mnogo puta, a povremeno se slome, raspadnu', rekao je Trump. 'To je smiješno', komentirao je

Trumpov križarski rat protiv papirnatih slamki nije ništa novo. Njegova predsjednička kampanja 2020. označila ih je kao 'liberalne' te je prodala plastičnih slamki s njegovom markom u vrijednosti od gotovo pola milijuna dolara.

Ljudima su kroz povijest bile potrebne pomoćne cjevčice za piće, a najranije naznake korištenja slamki pronađene su u drevnoj sumerskoj grobnici iz 3000. godine prije Krista. Također igraju veliku ulogu za osobe s invaliditetom. Centar za prava osoba s invaliditetom navodi da osobe s poteškoćama u pokretljivosti i snazi mogu imati problema s podizanjem čaša do usta, a drugima su slamke potrebne za konzumaciju lijekova.

Najveći problem plastičnih slamki

Plastika za jednokratnu upotrebu, koja se ne može reciklirati, već dugo predstavlja problem za zagovornike zaštite okoliša i javnog zdravlja.

Neke od prvih kampanja protiv plastičnih slamki započele su 2011. godine, uključujući inicijativu Be Straw Free devetogodišnjeg Mila Cressa i The Last Plastic Straw Jackie Nuñez. No pokret protiv njih zaista je dobio na zamahu 2015. godine, nakon viralnog osmominutnog videa morskih istraživača koji je prikazao morsku kornjaču s plastičnom slamkom u nosnici, piše Time.

Svjetska zaklada za zaštitu prirode (WWF) upozorila je da one — i drugi plastični otpad — predstavljaju opasnost za životinje ako se ne odlože pravilno, pri čemu ih mnoge morske životinje pogrešno smatraju hranom. Procjenjuje se da onečišćenje plastikom godišnje ubija 100.000 morskih sisavaca. Neprofitna organizacija Ocean Conservancy prikupila je tako gotovo 14 milijuna plastičnih slamki na plažama i vodenim putovima diljem svijeta u posljednjih 35 godina.

Plastični predmeti za jednokratnu upotrebu s vremenom se razgrađuju, ispuštajući mikroplastiku u vodu i hranu, što može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući rak i respiratorne poremećaje.

Godine 2017. zaklada Lonely Whale, koju je osnovao glumac Adrian Grenier, pokrenula je inicijativu Strawless Ocean, pozivajući javnost i slavne osobe da prestanu koristiti plastične slamke za jednokratnu upotrebu.

Kako su nastale papirnate slamke?

Modernu slamku za piće izumio je Amerikanac Marvin C. Stone 1888. godine, a njegova patentirana verzija bila je izrađena od papira i voska. Kako je plastika postajala sve jeftinija nakon Drugog svjetskog rata, slamke proizvedene od nje postale su dominantne 1960-ih. Tek kada su ekološki problemi, uzrokovani i njome, postali vidljiviji, papirnate slamke ponovno su se našle u masovnoj upotrebi.

'Žele zabraniti slamke. Je li netko probao te papirnate slamke? Ne rade baš dobro', rekao je Trump na predizbornom skupu 2020., odražavajući široko rasprostranjeno nezadovoljstvo javnosti.

Kritizirali su ih i neki ekološki orijentirani pojedinci, propitujući njihovu učinkovitost i ekološku korist. Studija istraživača iz Brazila iz 2020. godine pokazala je da plastične slamke imaju bolju ekološku izvedbu u usporedbi s papirnatima i alternativama za višekratnu upotrebu. Britanska vlada 2023. godine objavila je studiju u kojoj se navodi da papirnate slamke ispuštaju više ugljičnog dioksida na odlagalištima od plastičnih. Također, znanstveni časopis Food Additives & Contaminants otkrio je da sadržavaju više 'vječnih kemikalija' povezanih s raznim zdravstvenim problemima.

Trumpov izvršni nalog

Trumpova administracija označila je kampanju protiv plastičnih slamki 'iracionalnom' i naredila preokret politike iz Bidenove ere. Prema novoj uredbi, one papirnate više se neće nabavljati ni koristiti u saveznim institucijama. U roku od 45 dana trebala bi biti izrađena Nacionalna strategija za prestanak upotrebe papirnatih slamki, čime bi se ukinule postojeće politike protiv njihovih plastičnih verzija u cijeloj zemlji.

Industrija plastike pozdravila je ovu odluku. 'Slamke su samo početak', rekao je Matt Seaholm, predsjednik Plastics Industry Associationa. 'Povratak plastici je pokret koji svi trebamo podržati.'

Međutim ekološke organizacije kritizirale su ga. Lisa Ramsden iz Greenpeacea USA izjavila je da Trump 'služi interesima industrije na račun javnog dobra', a Christy Leavitt iz neprofitne organizacije Oceana rekla je da je njegov potez 'korak unazad' i više politička poruka nego rješenje problema plastike.