Dvadesetak osoba, čelnika stranaka Možemo!, Zagreb je naš!, Nova ljevica, ORaH, Radnička fronta i Za grad i njihovih simpatizera, u nedjelju je prosvjedovalo na Trgu sv. Marka jer su nezadovoljni raspuštanjem Hrvatskog sabora prije nego što se donese zakona o obnovi Zagreba.
U prosvjednoj akciji ispred Hrvatskog sabora raširili su poruku – Zagreb vam ovo neće zaboraviti! i najavili da će na Trgu svetog Marka ostati do sutra.
Zagrebački gradski zastupnik i predsjednik stranke Zagreb je naš! Tomislav Tomašević rekao je da su se okupili jer su bijesni i frustrirani najavom sutrašnjeg raspuštanja Hrvatskog sabora, a prije nego je donesen zakon o obnovi Grada Zagreba.
„To su sramotne izborne kalkulacije HDZ-a kojima se građani Zagreba pogođeni potresom stavljaju na milost i nemilost svemu što ih čeka u najmanju ruku pola godine”, ustvrdio je Tomašević.
Najavio je i da se 'neće maknuti sa Markova trga' sve do sutrašnje saborske sjednice na kojoj od saborskih zastupnika traže da glasuju protiv raspuštanja i ostanu sjediti sve dok se nakon javne rasprave ne usvoji kvalitetan, pravedan i provediv zakon o obnovi Zagreba i okolice. Također, pozvao je građane da dođu sa svojim fotografijama urušenih domova za koje se, kako kaže, ništa nije napravilo u zadnja dva mjeseca.
Neka to pokažu saborskim zastupnicima prije nego uđu u Sabor i glasuju o, prema njegovu mišljenju, 'najneodgovornijem potezu Sabora u povijesti Hrvatske'.
„Nezamislivo je da nakon potresa i najave da će zakon o obnovi biti gotov nakon dva tjedna - niti nakon dva mjeseca nemamo taj zakon. Svi građani čekaju i ništa se ne mogu napraviti dok se ne izglasa zakon”, rekao je Tomašević.
Kaže i kako je nezamislivo bilo gdje u Europi da premijer jedne države u gradu u kojem su Vlada i Sabor te koji je doživio najveći potres u zadnjih 140 godina - da su im bitnije izborne kalkulacije nego građevine i građani Zagreba.
Novinarima je izjavio da premijer Andrej Plenković i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i dalje egzistiraju u „odvratnoj trgovačkoj koaliciji” zbog koje, smatra Tomašević, najviše pate građani Zagreba a i izvan njega.
Rada Borić iz Nove ljevice rekla je kako je sada još 835 ljudi u SD „Cvjetno naselje”, a više od 900 domaćinstava je nakon potresa premješteno iz svojih domova.
Ustvrdila je i da su Plenković i Bandić cijelo vrijeme, ne samo trgovali, već su svaki pojedinačno imali svoje fondove za donacije s kojima su mislili upravljati onako kako oni žele i bez nadzora.
Zorislav Antun Petrović iz OraH-a, osim donošenja zakona o obnovi Zagreba, ključnim drži i kontrolu rashoda kod kreiranja troškova obnove.
„Bez kontrole rashoda obnove Grada Zagreba i bez strogog praćenja zaduživanja obnova Zagreba nema smisla. Korupcija može ne samo bitno usporiti već i uništiti cijeli postupak. Ne želimo da se dogodi još jedna Gunja”, poručio je.
Sandra Benčić iz stranke Možemo! upitala je kome će ići sredstva za obnovu jednom kada se zakon donese. „Da li im je zaista cilj rastjerati Zagrepčane iz centra grada i da prepuste cijeli centar grada svojim pajdama koji te stanove kupuju”, rekla je Benčić.
I ona je rekla da se neće maknuti s Markova trga dok ne dobiju odgovor kako će njihova djeca na jesen krenuti u novu školsku godinu kada škole nisu dobile procjenu sigurnosti, kako će slati djecu u vrtiće koji nisu obnovljeni i sl.
Rekavši kako po gradu u kojem je odrastao vidi samo razrušene građevine, David Bilić iz Radničke fronte založio se da se što hitnije donese zakon o obnovi Zagreba koji će pomoći obnovu obiteljskih kuća i javnih ustanova te se nastavi normalno funkcioniranje grada.