Cro demoskop

Protiv Milanovićeva opoziva je čak 75 posto Hrvata, a toj se ideji protivi i svaki drugi HDZ-ovac

08.11.2021 u 19:46

Bionic
Reading

Razlog najnovijeg sukoba predsjednika i Vlade, odnosno ministra obrane, ali i ministra vanjskih poslova, najviše ispitanika vidi u osobnoj netrpeljivosti

Kako građani Hrvatske iščitavaju sukob dvaju političkih brda? Agencija Promocija plus za RTL je , od 2. do 5. studenog, provela istraživanje na 1300 ispitanika iz cijele Hrvatske.

Razlog najnovijeg sukoba predsjednika i Vlade, odnosno ministra obrane, ali i ministra vanjskih poslova, najviše ispitanika vidi u osobnoj netrpeljivosti. Dominantan je to stav više od 39 posto građana.

Nešto više od 20 posto poručuje da je riječ o borbi za prevlast u državi između premijera i predsjednika države. Da je razlog sukoba u tome što ministar obrane ne poštuje Ustav i zakon, misli gotovo 11 posto, dok ih upola manje prstom upire u predsjednika Milanovića (5,4 posto građana).

A kako vi vidite rješenje situacije u području obrane? Uvjerljivo najčešće kroz politički dogovor predsjednika i premijera. To je stav gotovo 60 posto građana. Još češće to zazivaju birači i vladajućeg HDZ-a (njih 73,9 posto), kao i birači Milanovićeve bivše stranke, SDP-a (73,2 posto).

Neusporedivo rjeđe i oni, ali i svi ostali građani, misle da se situacija u obrani treba riješiti smjenom ministra obrane Maria Banožića što zaziva Predsjednik (stav 15 posto građana). Još je manje onih koji rješenje vide u smjenama i ministra i načelnika Glavnog stožera (njih 3,2 posto), a ostale opcije rijetko se spominju.

Ministar Banožić zazvao je, doduše potpuno usamljeno, opoziv predsjednika Republike, za što je potrebna dvotrećinska većina u Saboru, koje nema. A evo što vi mislite o takvoj opciji. Dominantan stav je NE! Vidimo, protiv pokretanja opoziva je 75 posto ispitanika.

Čak i prema biračkom tijelu tome se protivi više od polovine HDZ-ovih birača (53,9 posto). Za pokretanje opoziva predsjednika Republike je gotovo 16 posto građana.

A što mislite o Milanovićevu komunikacijskom stilu? Najviše građana, gotovo 40 posto, smatra da je njegova komunikacija ispod svake razine. No istodobno više od 26 posto građana poručuje da predsjednik govori ono što narod osjeća, razmišlja i govori, a sličan je postotak (26,2 posto) i onih koji smatraju da je važno ono što govori, a ne kako to iznosi.