Splitski gradonačelnik Ivica Puljak i njegov zamjenik Bojan Ivošević javnosti su predstavili rezultate inspekcijskog nadzora o izvorima zagađenja zraka u dijelovima tog grada, a koje je Državni inspektorat pune dvije godine odbijao otkriti, pa čak i dostaviti gradskim vlastima. Puljak i suradnici do njih su došli zahvaljujući rješenju povjerenika za informiranje te presudi Visokog upravnog suda
Iz rezultata nadzora obavljenog u splitskoj Sjevernoj luci u proljeće 2023. godine, vidljivo je da se uzrok teškog zagađenja zraka nalazio na području tvrtke Luka d.d. i da se radilo o troski iz Japana i Turske, bakrenom koncentratu iz Bora u Srbiji i koksu iz Španjolske, a koji su se ondje neprimjereno skladištili na otvorenom prostoru te se njima nepropisno manipuliralo.
Nalaz kod DORH-a
Utvrđeno je da su se u tim materijalima nalazili arsen, kadmij, nikal i olovo, odnosno teški metali koji su u tom periodu doveli do alarmantnog zagađenja zraka.
Inspekcijske nalaze Puljak je, kako je potvrdio, odmah proslijedio na postupanje Državnom odvjetništvu.
'Otvorena su brojna pitanja o postupanju Državnog inspektorata - i to ne samih inspektora, nego njegovih vodećih ljudi, na čijem se čelu nalazi HDZ-ovac Andrija Mikulić. Prije svega, pitanje je čije interese oni štite', rekao je splitski gradonačelnik.
Još 2020. godine brojni građani i udruge alarmirali su javnost zbog dramatičnog zagađenja u sjevernom splitskom bazenu. Gradska vlast nešto kasnije je postavila mjerne stanice za kvalitetu zraka, a potom pozvala i Inspektorat. Kako je danas otkrio Ivošević, tvrtka Luka d.d. neposredno prije dolaska inspektora raskinula je jedan od spornih ugovora o pretovaru tereta, doduše uz otkazni rok.
Tportal je još lani pisao o ovom problemu, a upitali smo i Državni inspektorat zašto krije nalaze o tome tko je trovao zrak Splićanima. Njihov bizarni odgovor glasio je - radi se o inspekcijskoj tajni.
Grad Split nije pristajao na ovo objašnjenje te je pokrenuo postupak pred povjerenikom za informiranje, a koji mu je dao za pravo, no Državni inspektorat potom je podigao tužbu pred Visokim upravnim sudom.
Nova mjera
Prošlog tjedna pravomoćno je izgubio taj proces i sada je splitskim vlastima prisilno dostavio tražene dokumente.
'Važno je da se u presudi spominje Aarhuška konvencija, po kojoj ne može postojati inspekcijska tajna kada se radi o onečišćenju okoliša, što je važno i za sve slične slučajeve u Hrvatskoj. Građani moraju znati da imaju pravo tražiti i dobiti dokumente o tome tko im zagađuje okoliš', rekao je Ivošević.
Spomenutim materijalima poput troske i dalje se može manipulirati na području Sjeverne luke, no isključivo u zatvorenim prostorima i uz mjere koje je propisao Državni inspektorat.
Zasad nije poznato jesu li zbog zagađenja prije dvije godine inspektori pokrenuli i neke prekršajne postupke, no splitska vlast smatra da postoji i sumnja u počinjenje kaznenog djela onečišćenja okoliša te je upravo zbog toga sve dokumente proslijedila Državnom odvjetništvu.
Za utjehu, redovna mjerenja kvalitete zraka u ovom dijelu Splita već dulje vrijeme pokazuju da više nema značajnih onečišćenja.