Ruska vojska, suočena s ozbiljnim manjkom ljudstva, šalje teško ranjene vojnike natrag na bojišnicu, uključujući one na štakama i s nedavnim kirurškim zahvatima, navodi CNN na temelju videozapisa i svjedočanstava
Snimke ukrajinskih dronova i ruskih vojnika prikazuju vojnike na bojištima s ozljedama nogu, na štakama i sa svježim zavojima. U nekim slučajevima, ukrajinski dronovi ciljaju ove vojnike dok pokušavaju pobjeći koristeći štake i štapove.
Na jednoj snimci iz siječnja, koju je objavila ukrajinska 59. brigada u blizini strateški važnog grada Pokrovska, vidi se ruski vojnik s dvije štake kako se kreće prema zaklonu. Usprkos tome što je spor, djeluje kao da je svjestan da je izložen napadu iz zraka. Dron tada ispušta minobacačku granatu na njega.
Prisilno vraćanje ranjenih
Drugi videozapis, snimljen ispred vojne bolnice u ruskom gradu Jejsku, prikazuje ranjenog vojnika koji je operiran dan ranije. Vidno uzrujan, obraća se kameri: 'Jučer sam imao operaciju! Što radite sa mnom? Pogledajte moju nogu i ruku!' Kamera potom prikazuje druge vojnike u vozilu, svi s ozljedama, kako se spremaju za povratak na bojište.
Prema riječima jednog zapadnog dužnosnika, radi se o pokušaju ruske vojske da izbjegne širu mobilizaciju, koja bi mogla izazvati otpor među urbanim srednjim slojevima. Umjesto toga, ranjenici se ponovno šalju u borbene zone, unatoč njihovom zdravstvenom stanju.
CNN je razgovarao s ruskim vojnikom koji je uspio izbjeći ponovni povratak na front. Nakon što je ranjen u borbama kod Vovčanska, bio je kratko liječen i poslan na jednomjesečni oporavak. Kada je doznao da se ranjenici vraćaju na bojište, pobjegao je iz Rusije. 'U bolnici ne vade gelere, samo stave mast i zavoj. Kada rana malo zacijeli, šalju vas nazad', rekao je.
Prema njegovim riječima, mnogi ranjenici u tzv. 'oporavnim jedinicama' ostaju pod prismotrom i ne smiju napustiti postrojbe. 'Ovo je jednosmjerno putovanje. Ranjenike vraćaju kako bi izbjegli plaćanje odšteta obiteljima. Ako nema tijela, nema isplate', izjavio je vojnik.
Dokumenti koje su ukrajinski vojnici pronašli kod poginulih ruskih vojnika kod Pokrovska uključuju medicinske izvještaje koji detaljno opisuju ozbiljne ozljede glave i tijela vojnika koji su bili vraćeni na bojište. Ovaj trend, prema ukrajinskim obavještajnim službama, posljednjih je šest mjeseci uočen u mnogim aktivnim borbenim zonama.
'Nadam se da će rat uskoro završiti'
No situacija u ruskom gradu Tveru ukazuje na nešto drugačiju stvarnost.
Dok ulazi u Tver, BBC-jev reporter najprije primjećuje vojnike. Nalaze se posvuda – na plakatima, fasadama zgrada, pa čak i na autobusnim stanicama. Portreti heroja s natpisom 'Heroj Rusije' i posteri s vojnicima koji nose kalašnjikove pozivaju građane da 'vole, budu ponosni i brane' svoju zemlju. Poruka je jasna: prijavite se i krenite u borbu u Ukrajini.
Tri godine nakon početka invazije na Ukrajinu, Rusija intenzivno traži nove regrute, no život u Tveru naizgled djeluje normalno.
Unatoč sveprisutnoj militarističkoj ikonografiji, stanovnici Tvera često uspijevaju ignorirati ratnu stvarnost. Linija bojišnice udaljena je stotinama kilometara, a ulice grada odišu svakodnevicom. 'Automobili prolaze, trgovine rade, nema granata niti sirena', kaže Mihail, lokalni učitelj. 'Ne trčimo u skloništa. Živimo kao i prije.'
No, ne dijele svi stanovnici ovaj osjećaj sigurnosti. Anna, koju BBC-jev reporter susreće na ulici, govori o gubitku poznanika. 'Poznajem mnoge koji su otišli boriti se. Neki se nikada nisu vratili. Nadam se da će rat uskoro završiti', kaže Anna.
'Podržavamo specijalnu vojnu operaciju'
Za razliku od nje, Larisa i njezin suprug Valerij čvrsto podržavaju službenu politiku Kremlja. 'Podržavamo specijalnu vojnu operaciju. Spremni smo i sami otići na front!' kažu, iako priznaju da to još nisu učinili.
Narativ je to koji se neprestano ponavlja na ruskoj državnoj televiziji – da Rusija nije agresor, već brani rusko govorno područje i oslobađa teritorij.
Andrej Kolesnikov, kolumnist ruskih nezavisnih medija, vjeruje da mnogi građani biraju slijediti većinski stav kako bi izbjegli suočavanje s teškim pitanjima. 'Ljudi žele živjeti mirno, pa prihvaćaju dominantnu priču', kaže. 'U autoritarnim društvima lakše je povjerovati u ono što se servira nego analizirati stvarnost.'
'Trump nema plan'
Dok reporter razgovara s prolaznicima, policija dolazi provjeriti što se događa. 'Sumnjive osobe s kamerom', tako je glasila dojava o BBC-jevu reporteru. Provjeravaju dokumente, ispituju vozača i pregledavaju vozilo. U isto vrijeme, ekipa državne televizije snima razgovor reportera s policijom. 'Što ovdje radite?' pitaju ga ruski novinar.
'Razgovaramo s ljudima na ulici', odgovaramo. 'Imamo slobodu govora' ironično dodaje ekipa državne televizije. Incident traje sat vremena, no nije iznenađenje, piše BBC. Tri godine rata produbile su nepovjerenje prema Zapadu, a prisutnost stranih novinara izaziva dodatnu pažnju.
Dok BBC-jev reporter razgovara s lokalnim stanovnicima, sve je jasnija njihova želja za ekonomskim olakšanjem. 'Cijene osnovnih namirnica, poput krumpira i luka, vrtoglavo su narasle', kaže Julija, dok uspavljuje dijete u kolicima.
Unatoč tome, mnogi poput Mihaila, lokalnog učitelja, skeptični su prema mogućnosti brzog rješenja sukoba. 'Trump nema plan', kaže Mihail, referirajući se na nedavne američke pokušaje posredovanja. 'On improvizira, kao i svi mi u ovoj situaciji.'