Nakon što je poljski ministar vanjskih poslova Vitold Vaščikovski jučer ocijenio kako je razmještanje ruskog raketnog sustava Iskander u ruskoj baltičkoj oblasti Kalinjingradu neadekvatna reakcija Moskve na djelovanja NATO-a u regiji, glasnogovornik ruskog ministarstva obrane Igor Konašenko danas je kazao kako dopremanje sustava nije nikakva tajna te kako se radi o mjeri predostrožnosti budući da je Iskander postavljen kako bi utvrdio parametre kretanja američkog obavještajnog satelita
Kremlj se, naime, oglasio nakon što su prije dva dana američke obavještajne službe obavijestile NATO kako je mobilni raketni sustav razmješten u Kalinjingradu. Iz Moskve podsjećaju kako je Iskander-M mobilni operativno-taktički raketni sustav koji i inače sudjeluje u vojnim vježbama raketnih brigada, što će biti slučaj i u budućnosti tijekom uvježbavanja spremnosti.
'U okviru plana borbene obuke raketne postrojbe tijekom čitave godine usavršavaju obuku marševa prelazeći velike razdaljine na teritoriju Rusije na različite načine, zrakom, morem i pješke. Pritom Kalinjingradska oblast ne predstavlja neki izuzetak budući da je to područje gdje su i dosad razmještani ti raketni sustavi. Uzgred, nitko nije radio veliku tajnu od transporta sustava na teretnom brodu Ambal', kazao je Konašenko
Sustav Iskander-M, između ostalog, ima zadaću da, u slučaju potrebe, uništi NATO-ov prsten radara i raketa presretača u zemljama koje graniče s Rusijom, a u kojem bi Sjevernoatlantski savez postavio sustav proturaketne obrane.
Prema NATO-ovoj klasifikaciji Iskander se vodi kao SS-26, a od njegove premijere 1999. dosad je napravljeno nekoliko modifikacija sustava. Preteča ovog modificiranog sustava dometa 400 kilometara izrađena je još 1987. godine.
Ispitivanje modificirane verzije Iskander-M započelo je u listopadu 2011. Ti sustavi izrađeni su za uništavanje protivničkih aerodroma, aviona i radara zapovjednih središta veze, ali i protivnički raketni sustavi.
Iskanderi se, inače, dopremaju kamionima koji po asfaltiranim cestama mogu potegnuti do 70 kilometara. Sustav poslužuje tročlana posada kojoj je potrebno 16 minuta za ispaljivanje projektila na zadani cilj.
Raketa se navodi čitavo vrijeme leta i napravljena je u tzv. tehnologiji stealth, što je čini nevidljivom za radare. Najnoviji modeli Iskander-M koriste rakete čiji je domet oko 500 kilometara, a neki stručnjaci tvrde da se uz pomoć dodatnih krilca raketama udvostručuje domet.