NAPETOST OKO UKRAJINE

Rusija: Pripojenje Krima je legalno; SAD: Nećemo priznati

09.03.2014 u 20:01

Bionic
Reading

Ruski predsjednik Vladimir Putim izjavio je u nedjelju u razgovorima s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i britanskim premijerom Davidom Cameronom da su potezi vlasti na Krimu u skladu s međunarodnim pravom.

Proruski parlament na Krimu, ukrajinskom poluotoku u Crnome moru s većinskim ruskim stanovništvom, odlučio je o pripojenju poluotoka Rusiji i najavio za 16. referendum o tome pitanju.

"Vladimir Vladimirovič Putin posebno je naglasio da su potezi što su ih poduzele legitimne krimske vlasti utemeljeni na međunarodnom pravu i usmjereni na jamstvo legitimnih interesa stanovništa poluotoka", priopćio je Kremlj nakon Putinova razgovora s Merkel i Cameronom.

"Ruski je predsjednik također svojim sugovornicima skrenuo pozornost na to da aktualne vlasti u Kijevu ne poduzimaju ništa kako bi ograničile nekontrolirano ponašanje ultranacionalista i radikalnih snaga u glavnom gradu i u pojedinim regijama", navodi se u priopćenju ureda ruskog predsjednika.

SAD: neće priznati referendum o pripajanju Krima Rusij

Sjedinjene Države neće priznati odluku o pripajanju Krima Rusiji, izjavio je u nedjelju jedan dužnosnik američke administracije, dok je istodobno Bijela kuća potvrdila da će predsjednik ukrajinske vlade Arsenij Jacenjuk stići u posjet Washingtonu.

Jedan dužnosnik Bijele kuće potvrdio je u nedjelju da će Jacenjuk tijekom tjedna posjetiti Washington, gdje će razgovarati o ruskoj vojnoj nazočnosti na Krimu. Jacenjuk je u nedjelju tijekom dana najavio taj posjet, a daljnji detalji o njemu nisu poznati.

Sjedinjene Države neće priznati pripajanje Krima Rusiji ako stanovnici toga poluotoka idućeg tjedna na referendumu glasuju za tu odluku, izjavio je u nedjelju član savjetničkog tima predsjednika Baracka Obame za nacionalnu sigurnost Tony Blinken.

Krimski je parlament najavio za 16. ožujka referendum o pripajanju Rusiji toga ukrajinskog poluotoka s ruskom većinom.

Blinken, zamjenik Obamina savjetnika za nacionalnu sigurnost, izjavio je na televizijskoj mreži CNN da će Rusija zbog referenduma na Krimu biti izvrgnuta pojačanom međunarodnom pritisku.

"Kao prvom, ako je riječ o aneksiji Krima putem referenduma koji premješta Krim iz Ukrajine u Rusiju, mi to nećemo priznati, kao ni većina svijeta", rekao je Blinken.

"Kao drugo, pojačat će se pritisak koji već vršimo u suradnji s našim partnerima i saveznicima. Predsjednik je bio vrlo jasan najavljujući sankcije, kao što su to bili i Europljani, da je to prvi korak i da ćemo uključiti vrlo fleksibilan i čvrst mehanizam kako bismo pojačali pritisak, pojačali sankcije", dodao je.

Obama je ranije izjavio da bi referendum o Krimu povrijedio međunarodno pravo i ukrajinski ustav. Prošlog je tjedna najavio sankcije, uključujući zabranu kretanja i zamrzavanje imovine pojedinaca odgovornih za rusku vojnu intervenciju na Krimu. Ruski predsjednik, čije ime nije spomenuto među tim pojedincima, u nedjelju je pak poručio da referendum ne predstavlja povredu međunarodnog prava.

Ruski tajkun Mihail Hodorkovski, koji je nedavno pušten iz zatvora u Rusiji nakon čega je otputovao na Zapad, u nedjelju je posjetio kijevski Majdan i izjavio da je Rusija stajala iza nasilja u Ukrajini.

"Ruska propaganda laže, kao i uvijek. Ovdje nema fašista ni nacista", rekao je Hodorkovski okupljenima na Majdanu. Prema njegovim riječima, nasilje protiv prosvjednika u Kijevu prošlog mjeseca korišteno je "u dogovoru s ruskim vlastima".