Rusija je u srijedu rekla da je Turska načelno pristala pomoći u isporukama milijuna tona žita koje Moskva namjerava poslati u Afriku po sniženoj cijeni uz financijsku pomoć Katara
Moskva je takav dogovor predložila pošto se u srpnju jednostrano povukla iz godinu dana starog sporazuma koji je Ukrajini omogućavao da sigurno izvozi žito iz svojih crnomorskih luka kako bi se obuzdao rast cijena hrane u svijetu, pogoršan ruskom invazijom.
Rusija nastoji pridobiti afričke zemlje, od kojih su se neke suočile s nestašicama hrane, tako da im ponudi žito besplatno ili po sniženim cijenama iako je riječ o znatno manjim količinama od onih koje je Ukrajina izvozila.
"Svi dogovori načelno su postignuti. Očekujemo da ćemo u bliskoj budućnosti ući u radne ugovore sa svim stranama kako bismo razradili sve tehničke aspekte plana za takve pošiljke", rekao je zamjenik ruskog šefa diplomacije Aleksander Gruško novinarima, prema ruskoj novinskoj agenciji Interfax.
Turska bi prema dogovoru nadalje trebala upravljati izvozom ruskog žita, no pojedinosti njezine uloge u isporukama nisu jasne.
Moskva tvrdi da se povukla iz sporazuma jer zapad nije uklonio prepreke za izvoz njezina žita i gnojiva, a koje su nastale zbog sankcija kojima zapad kažnjava Rusiju za agresiju na Ukrajinu.
Usto Rusija se žalila da je premalo žita u sklopu crnomorskog sporazuma stiglo do najsiromašnijih zemalja.
Rusija je, otkako se povukla iz sporazuma, u više navrata napala ukrajinske riječne i pomorske luke te zalihe žita, zbog čega su je Ukrajina i zapad optužili da se hranom koristi kao oružjem u ratu.
Rusija svoju invaziju na Ukrajinu naziva "posebnom vojnom operacijom".