(ne)realne želje

Ruski list Kommersant otkrio što Putin želi od Trumpa po pitanju Ukrajine

19.03.2025 u 17:07

Bionic
Reading

Ruski predsjednik Vladimir Putin želi da američki predsjednik Donald Trump formalno prizna četiri ukrajinske regije koje je Moskva anektirala od početka invazije na Ukrajinu, kao i Krim, objavio je ruski dnevni list Kommersant

Pozivajući se na neimenovane izvore koji su u utorak bili na privatnom poslovnom događaju s Putinom, Kommersant je objavio da Putin želi da Sjedinjene Države službeno priznaju četiri regije, Luhansk, Doneck, Zaporižju i Herson, kao dio Rusije, kao i Krim koji je Moskva zauzela i pripojila 2014.

Rusija, iako napreduje na bojištu, ne kontrolira u potpunosti niti jednu od četiri regije.

U zamjenu za priznanje i ako se to dogodi "u bliskoj budućnosti", Kommersant piše da će se Putin obvezati da neće polagati pravo na ukrajinski lučki grad Odesu i ostali ukrajinski teritorij.

Upitan o izvješću Kommersanta u srijedu, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Putin i Trump nisu razgovarali o toj ideji u utorak.

Peskov je potvrdio da je Putin razgovarao o sukobu u Ukrajini na zatvorenom sastanku s članovima ruske poslovne elite u utorak. 

Međutim, Peskov nije potvrdio je li Putin na tom sastanku iznio ideju da SAD prizna četiri regije te Krim.