MINOBACAČKI NAPAD

Rusko veleposlanstvo u Siriji pogođeno projektilom

22.09.2013 u 18:33

Bionic
Reading

Granata ispaljena s pobunjeničkih položaja pogodila je u nedjelju veleposlanstvo Rusije, jake saveznice predsjednika Bašara al-Asada koja je ranije u nedjelju optužila Washington da je ucjenom želi nagnati da prihvati rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se osuđuje Asadov režim.

'Minobacačka granata pala je na zemljište veleposlanstva no nije pričinila žrtava', rekao je ruski djelatnik za službenu sirijsku agenciju Sanu i dodao da 'veleposlanstvo redovito radi'. Rusko veleposlanstvo bilo je i ranije metom napada no sada je prvi put granata pogodila izravno ruski posjed, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava koji izvještava o stanju u Siriji na temelju široke mreže medicinskih i drugih izvora u zemlji.

Jaka saveznica Damaska, Rusija je glavni arhitekt sporazuma zaključenog sa Sjedinjenim Državama 14. rujna u Ženevi o stavljanju svog sirijskog kemijskog oružja pod međunarodni nadzor, a čime je zasad izbjegnut planiran američki vojni napad na Asada. Rusija se protivi nacrtu rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda koja bi otvorila put primjeni sile protiv Sirije u slučaju da Asad ne ispuni obveze o uklanjanju kemijskog oružja.

Lavrov je u nedjelju optužio SAD da ucjenom želi privoljeti Rusiju da podupre oštru rezoluciju protiv Sirije. 'Naši američki partneri ucjenjuju nas: ako Rusija ne podupre rezoluciju na temelju poglavlja 7, prestat ćemo raditi s Organizacijom za zabranu kemijskog oružja', rekao je Lavrov u intervjuu za Prvi kanal, prenijele su ruske agencije.

'Naši su partneri sada zaslijepljeni ideološkim ciljem promjene režima' u Siriji, dok Rusija cilja 'riješiti problem kemijskog oružja u Siriji', rekao je Lavrov. Sporazum o sirijskom kemijskom oružju predviđa njegovo uništenje do polovice 2014. u nadi pokretanja mirovnog procesa koji bi trebao okončati 30-mjesečni sukob što je dosad odnio više od 110.000 života. Sirija i novi iranski predsjednik Hasan Ruhani trebali bi dominirati 68. sjednicom Opće skupštine UN-a idući tjedan u New Yorku.

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon želi iskoristiti nazočnost najmanje 131 šefa država i vlada i 60 ministara vanjskih poslova kako bi pristupili 'najvećem izazovu', rješavanju sukoba u Siriji gdje nasilje ne posustaje. Vijeće sigurnosti, paralizirano podjelom unutar pet stalnih članica koje imaju pravo veta, nije uspjelo donijeti rezoluciju o Siriji jer su prethodne prijedloge odbacile Moskva i Peking koje ne prihvaćaju stajalište triju zapadnih stalnih članica: Sjedinjenih Država, Francuske i Velike Britanije.