izmjene zakona

Saborska oporba: Vlada degradira turističe vodiče i zabija posljednji čavao u lijes

10.06.2021 u 17:27

Bionic
Reading

Saborska oporba ustrajala je u četvrtak da su izmjene Zakona o pružanju usluga u turizmu uvertira u degradaciju struke profesionalnih turističkih vodiča, pozicija ima drugačije viđenje

Vladin prijedlog je uvertira u degradaciju struke i interpretaciju baštine, prijedlog je čavao u lijes svim hrvatskim turističkim vodičima, kazala je Boška Ban Vlahek (SDP).

Vili Matula (ZLB) prenosi poruku zajednice turističkih vodiča - razočarani su konačnim prijedlogom zakona.

Branka Juričev Martinčev (HDZ) podsjeća da europska direktiva propisuje da vodiči iz jedne države članice mogu pružati usluge u drugoj, sada važećim zakonom u Hrvatskoj to mogu raditi i na zaštićenim lokalitetima samo uz položen posebni dio stručnog ispita.

Svaki vodič koji želi voditi na zaštićenim lokalitetima treba slušati  predavanja i položiti ispit na hrvatskome jeziku, što znači da mora slušati, pisati i govoriti hrvatski, odnosno imati znanje hrvatskog B2, odgovorila je na opaske da stranci neće dovoljno znati hrvatski jezik.

Osim toga, istaknula je, nacionalni parkovi statutom propisuju kome dozvoljavaju da u njima bude vodič.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Tonči Glavina ističe da zakon i  europske direktive omogućavaju dodatnu priliku za naše vodiče. Svi licencirani mogu jednako tako voditi grupe u bilo kojoj drugoj članici EU, naši vodiči dobili su priliku da prošire svoje poslovanje, naglasio je.

S obzirom na veliku fragmentarnost posebnog dijela stručnog ispita za turističke vodiče, a koji je sada organiziran po županijama, prihvaćen je prijedlog da se već predmetnim zakonom, a ne pravilnikom uredi polaganje posebnog dijela stručnog ispita za turističke vodiče po regijama, njih pet.  

To bi, kaže Glavina, trebalo dovesti do smanjenja troškova samog ispita za vodiče.

Omogućit će se polaganje manjeg broja ispita od dosadašnja 21 i općeg djela, pa bi trebalo bi doći do smanjenja troškova samog ispita, kazao je državni tajnik.

Zastupnici su pozdravili što će zakon omogućiti građanima da vaučere za otkazana putovanja nakon ožujka prošle godine zamijene novim aranžmanom ili dobiju povrat novca.

"Stupanjem na snagu izmjena zakona, putnici koji su dobili vaučere moći će birati žele li ugovoriti zamjensko putovanje ili će raskinuti ugovor i ostvariti pravo na povrat uplaćenog novca, i to u roku 14 dana od raskida ugovora", rekao je Glavina.

Naveo je da je ostalo 30 milijuna kuna koji bi se trebali vratiti potrošačima koji su ih uplatili, nakon što zakon stupi na snagu.