Nestranačka udruga građana GONG ustvrdila je danas kako odluka o referendumu koju je saborski Odbor za Ustav predložio Saboru na izglasavanje 'otvara put za ignoriranje obvezatnosti rezultata referenduma' i predstavlja grubo kršenje ustavnopravnog poretka, te je pozvala Sabor da zatraži ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja
Odbor za Ustav predložio je jučer Saboru da za 1. prosinca raspiše državni referendum radi donošenja odluke o referendumskom pitanju utemeljen na zahtjevu za raspisivanjem referenduma građanske inicijative 'U ime obitelji' da se pristupi promjeni Ustava na način da u Ustav uđe definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene.
'Ako se ta odluka usvoji sutra na plenarnoj sjednici, otvara se prostor za potencijalnu ustavnu krizu jer nosi sa sobom nepoštivanje Ustava od strane parlamenta i moguće nepriznavanje volje glasača na referendumu', upozorio je na konferenciji za novinare izvršni direktor GONG-a Dragan Zelić.
Ustvrdio je kako ta odluka omogućuje da Sabor izigra volju birača budući da se tek nakon odluke o referendumu pristupa promjeni Ustava. Pri tome ishod glasovanja može biti protiv odluke na referendumu, rekao je.
'Unatoč svjetonazorskom neslaganju s namjerama ove referendumske inicijative, GONG oštro prosvjeduje protiv ovakvog postupka Odbora za Ustav koji predstavlja grubo kršenje ustavnopravnog poretka', kazao je Zelić. Ustvrdio je da je odluka o promjeni Ustava donesena na referendumu obvezujuća te je ne treba potvrđivati niti jedna institucija, pa ni Sabor.
GONG poziva saborske zastupnike da sutra ne glasaju za prijedlog ovakve odluke te traže da Sabor pošalje referendumsko pitanje Ustavnom sudu na ocjenu. Time će, ustvrdio je Zelić, Sabor pokazati da mu je stalo do jačanja parlamentarizma.
Ukoliko se to ne dogodi, GONG apelira na Vladu da preispita ovako 'nedovoljno mudru odluku' i da zatraži da se ide na Ustavni sud i promijeni tekst sadržaja odluke o raspisivanju referenduma.
Član Vijeća GONG-a i pučki pravobranitelj Jurica Malčić ustvrdio je da ukoliko Sabor sutra donese odluku o raspisivanju referenduma 'znači da je odustao od prava da preispituje sadržaje referendumskog pitanja sa stajališta Ustava', što smatra pravom i dužnosti Sabora.
'Odluka da se raspiše referendum višestruko je pogrešna jer Sabor kasnije nema legitimacije da postavi pitanje ustavnosti', naglasio je. Smatra da bi Sabor trebao poslati referendumsko pitanje Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti, a položaj Sabora, istaknuo je, ne bi bio lošiji čak i ako Ustavni sud odluči da je to pitanje u skladu s Ustavom.
Vezano uz samo referendumsko pitanje, osobno smatra da to pitanje nije u redu, da dira temeljna ljudska prava i načelo sekularnosti.