SAD je krajem studenog neočekivano nametnuo sankcije ruskom Gazprombanku, ugrozivši time ugovore o kupnji ruskog plina koje neke zemlje srednje i istočne Europe imaju s Rusijom. Devizna tržišta brzo su reagirala, što je dovelo do pada rublja na najnižu razinu od 2022. nakon početka rata u Ukrajini. No Moskva opet mijenja pravila igre da bi njen plin mogao teći u EU
U studenom je SAD uveo nova ograničenja za 50-ak ruskih banaka, pa i za najveću banku koja još nije bila pod sankcijama – Gazprombank – preko koje su od 2022. europske zemlje poput Austrije, Mađarske i Slovačke plaćale uvoz ruskog plina, i to isključivo u rubljima. Između ostalog, riječ je o ključnoj instituciji za financiranje kupnje vojne opreme i plaćanje ruskih vojnika u ratu u Ukrajini.
Te zemlje su od 20. prosinca prisiljene pronaći alternativu, bila to neka banka treće stranke ili valuta koja nije dolar, a to nije nešto što se može napraviti preko noći.
Niti Gazprombank niti rubalj nisu više uvjet
No prema najnovijoj naredbi ruskog predsjednika Vladimira Putina, objavljenoj u četvrtak, ukinut je zahtjev da se novac za ruski plin plaća preko Gazprombanka, javlja Politico.
Blaža ograničenja znače da će uvoznicima biti omogućeno korištenje drugih banaka ili plaćanje 'na neki drugi način dogovoren između ruskog dobavljača i inozemnog kupca'.
Dok je Kremlj prekinuo opskrbu ruskim plinom zemljama poput Njemačke, Češke i Poljske, Austrija, Mađarska i Slovačka nastavile su ga nabavljati kao dio dugoročnog ugovora s državnom energetskom tvrtkom Gazprom.
U srijedu je Budimpešta - koja se još uvijek oslanja na Rusiju za oko dvije trećine svoje opskrbe prirodnim plinom - objavila da je zatražila od SAD-a izuzeće od sankcija kako bi joj se omogućilo da nastavi poslovati preko Gazprombanka.
Putin je sada svojim europskim kupcima dao 'zaobilazno rješenje', no to ne znači da i za te banke u nekom trenutku neće uslijediti sankcije.
Rubalj na najnižoj razini od 2022.
Nakon objave najnovijih američkih sankcija došlo je do dramatičnog pada vrijednosti rublja za deset posto u odnosu na dolar.
Prema podacima Visual Capitalista, do 27. studenog rubalj je u ovoj godini pao za 21 posto u odnosu na dolar, što ga čini jednom od valuta s najgorim rezultatima među tržištima u razvoju. Trenutno je njegova vrijednost na najnižoj razini od 2022. nakon početka rata u Ukrajini.
Ruska središnja banka na to je prošli tjedan reagirala obustavljanjem trgovanja valutama. Nakon toga je potaknula skroman rast vrijednosti svoje valute, koristeći rezerve za kupnju. No i nakon ovog blagog porasta, rubalj je i dalje bio na razini od osam posto u odnosu na dolar tijekom prošlog mjeseca.