NOVI PODACI

Iako je uvoz i izvoz drastično smanjen, Rusija i dalje nalazi načine da dođe do tržišta EU-a

27.11.2024 u 21:43

Bionic
Reading

Trgovina EU-a s Rusijom pretrpjela je značajan pad od početka ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu 2022. EU je uveo različita uvozna i izvozna ograničenja za nekoliko proizvoda, što je dovelo do pada izvoza u Rusiju od 58 posto i pada uvoza iz Rusije od 86 posto između prvog tromjesečja 2022. i trećeg tromjesečja 2024.

Najnovije brojke Eurostata pokazuju da trgovinski deficit EU-a s Rusijom iznosi 0,6 milijardi eura, što je oštar pad u odnosu na vrhunac od 46,0 milijardi eura u drugom kvartalu 2022. Nikal, nafta, prirodni plin, gnojiva, željezo i čelik ključni su proizvodi koje EU uvozi iz Rusije.

Uspoređujući treće tromjesečje 2022. s trećim tromjesečjem 2024., najveći pad zabilježen je kod nikla i naftnog ulja, koji su pali za 21, odnosno 17 postotnih bodova, piše Euronews.

Kako bi nadomjestio taj gubitak, EU se okrenuo novim dobavljačima – SAD-u, Norveškoj i Ujedinjenom Kraljevstvu za nikal te SAD-u, Kazahstanu, Norveškoj i Saudijskoj Arabiji za naftu. Međutim, u istom je razdoblju uvoz gnojiva porastao za 13 postotnih bodova, dok su udjeli prirodnog plina, željeza i čelika porasli za dva, odnosno tri postotna boda.

Jesu li sankcije Rusiji učinkovite?

EU je potpisao nove energetske sporazume, uključujući plan REPowerEU, i postavio ograničenja za neke ključne proizvode kako bi smanjio svoje oslanjanje na Rusiju.

Dok je EU radio na proširenju Južnog plinskog koridora kako bi doveo energiju iz drugih izvora, izvješća sugeriraju da je Rusija još uvijek pronašla načine da dođe do tržišta EU-a. U analizi Chatham Housea, istraživačica Armida van Rij izjavila je da se 'ruski plin pere kroz Azerbajdžan i Tursku kako bi se zadovoljili stalni visoki europski zahtjevi'. 

Prema izvješću, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sklopila je ugovore o uvozu plina s Azerbajdžanom, unatoč tome što su dijelovi infrastrukture za transport ovog plina u vlasništvu Lukoila, ruske energetske tvrtke pod američkim sankcijama.

Međutim, Europska komisija poriče da dogovori s Azerbajdžanom stvaraju stražnja vrata za neizravan ulazak više ruskog plina na kontinent.