Američke i britanske snage su po drugi put u 11 dana izvele zajedničke zračne napade ciljajući lokacije hutista u Jemenu.
Najnoviji napadi uslijedili su nedugo nakon što je Bijela kuća objavila da je Joe Biden, američki predsjednik, razgovarao s britanskim premijerom Rishijem Sunakom, naglašavajući potrebu da se nastavi s 'ometanjem i degradacijom' vojnih sposobnosti hutista.
Ukupno, ovaj napad je osma rundu udara američke vojske na infrastrukturu hutista u nešto više od 10 dana, rekla su dva dužnosnika iz sektora obrane za CNN.
SAD i Velika Britanija napali su manje od 10 ciljeva, rekao je treći obrambeni dužnosnik, što je znatno manji broj od prve zajedničke operacije 11. siječnja koja je pogodila više od 30 ciljeva hutista. SAD je rasporedio borbene zrakoplove s nosača zrakoplova USS Dwight D. Eisenhower kao dio napada.
Napadi su bili usmjereni na bespilotne letjelice za jednosmjerni napad Hutija, protubrodske balističke rakete, protubrodske krstareće rakete i još mnogo toga. Washington udarima u Jemenu pokušava spriječiti pripadnike skupine Huti da napadaju međunarodne pomorske putove.
Zamjenica tajnice Pentagona za tisak Sabrina Singh izjavila je u ponedjeljak da hutisti nisu pokrenuli novi napad na komercijalne brodove od 18. siječnja. Hutisti su u ponedjeljak tvrdili da su napali teretni brod u vlasništvu SAD-a, Ocean Jazz, ali jedan američki dužnosnik je za CNN rekao da ta tvrdnja nije istinita.