Bijela kuća u subotu je priopćila da posljednje sjevernokorejske prijetnje oružjem uzima ozbiljno no upozorila je i da Pjongjang ima dugu povijest ratoborne retorike
Posljednji val ljutite sjevernokorejske retorike uključuje i izjavu da ulazi u 'ratno stanje' s Južnom Korejom dan nakon što je sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un izdao zapovijed da se rakete stave u stanje pripravnosti za napada na baze SAD-a u Južnoj Koreji.
'Dobili smo izvješća o novoj, nekonstruktivnoj izjavi iz Sjeverne Koreje. Mi te prijetnje uzimamo ozbiljno i ostajemo u bliskom kontaktu s našim južnokorejskim saveznicima', rekla je Caitlin Hayden glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnosti Bijele kuće.
'No napomenuli bismo da Sjeverna Koreja ima dugu povijest ratoborne retorike i prijetnji i današnja objava slijedi taj poznati obrazac', rekla je.
SAD je ovoga tjedna na zajedničku vojnu vježbu u Južnoj Koreji poslao dva "nevidljiva" bombardera koji mogu nositi nuklearno oružje. Pentagon također pojačava kapacitete proturaketne obrane SAD-a na zapadnoj obali. "Ostajemo u potpunosti pripremljeni i sposobni štititi i braniti Sjedinjene Države", rekla je Hayden.
RUSIJA POZIVA NA SUZDRŽANOST
Moskva je u subotu pozvala na suzdržanost na Korejskom poluotoku nakon što je Sjeverna Koreja u eskalaciji njene ratoborne retorike protiv Seula i Sjedinjenih Država rekla da ulazi u 'ratno stanje' s Južnom Korejom.
'Nadamo se da će sve strane iskazati maksimum odgovornosti i suzdržanosti i da nitko neće prijeći točku nakon koje nema povratka', rekao je agenciji Interfax dužnosnik ruskog ministarstva vanjskih poslova Grigorij Longvinov
'Očekujemo da svatko shvaća da ponovno izbijanje rata na polutoku nije prihvatljivo', rekao je Lojngvinov. Na pitanje novinara ima li i Pjongjang isto stajalište Longvinov je odgovorio: 'Naravno. U kontaktu smo sa sjevernokorejskom stranom'.
'Barem za sada vidimo da su izjave Washingtona prilično suzdržane. Stajalište američke strane je donekle umirujuće', rekao je Longvinov