Sjedinjene Države su u utorak protjerale petnaest kubanskih diplomata na službi u Washingtonu, pošto su iz Havane povukle više od polovine svog osoblja, reagirajući na tajanstvene "napade" koji su narušili zdravlje dvadeset dvoje Amerikanaca
'Nećemo prekidati diplomatske veze s Havanom', ali 'izgon' je odlučen zbog 'nesposobnosti Kube da donese potrebne mjere radi zaštite naših diplomata' te kako bismo 'osigurali paritet' u diplomatskoj prisutnosti dviju zemalja, rekao je američki državni tajnik Rex Tillerson u priopćenju.
Protjerani diplomati, kojih su popis s imenima američke vlasti u utorak ujutro poslale kubanskom veleposlanstvu u Washingtonu, moraju napustiti zemlju u roku sedam dana, premda nisu proglašeni nepoželjnim osobama, dodao je visoki dužnosnik američkog State Departmenta.
Od kraja 2016. do kolovoza 2017. dvadeset dvoje američkih diplomata, pokazuju novi podatci objavljeni u utorak, 'zadobili su veće ozljede u tim napadima', kao što su gubitak sluha, vrtoglavica, glavobolja, kognitivne teškoće, problemi s ravnotežom i poremećaj sna, navodi State Department. Narušeno je i zdravlje pet kanadskih obitelji.
No u istrazi još nisu otkriveni uzrok, način djelovanja i počinitelji tih 'napada'.
Washington je još u svibnju potiho protjerao dva kubanska diplomata dok se ova afera, dostojna špijunskog filma, još nije bila otkrila, a otkrivena je tek u kolovozu. Amerikanci ne optužuju Kubance da su izravno odgovorni za te 'napade', ali ih drže odgovornim za sigurnost svojih diplomata u Havani.
U petak se spor zaoštrio: američki State Department je povukao 'više od polovine' osoblja iz svog veleposlanstva u Havani, prekinuo na neodređeno vrijeme izdavanje američkih viza na Kubi i pozvao američke državljane da ne putuju na taj karipski otok.
Republikanski senator Floride, Marco Rubio, sin kubanskih useljenika, rekao je da SAD treba 'razmisliti o uvrštavanju Kube na crnu listu zemalja koje podupiru terorizam'.