Hammad Albalawi, čelna osoba saudijske kandidature za domaćina Svjetskog nogometnog prvenstva 2034. godine, izjavio je da je Saudijska Arabija postigla značajne pomake na području ljudskih prava kako bi privukla navijače diljem svijeta na svoje stadione
Saudijska Arabija jedini je kandidat za domaćina Svjetskog prvenstva 2034. godine, o čemu će FIFA glasati sljedećeg tjedna. Međutim, mnogi su zabrinuti ovim izborom, zbog stanja ljudskih prava u toj zemlji. Albalawi je kazao da su iskoraci u ljudskim pravima, pogotovo kada je riječ o radu i radnim pravima, sastavni dio planova ekonomske i socijalne preobrazbe zemlje, objedinjeni u projektu 'Vision 2030'.
'Puno smo toga učinili, ali još je dug put pred nama. Naš je put počeo 2016.godine, ali ne zbog domaćinstva Svjetskog prvenstva', rekao je Albalawi za Reuters.
'Pokrenuli smo inicijative zahvaljujući kojima zaposlenici mogu slobodno mijenjati poslodavce. Njihovi se dokumenti sada učitavaju u vladine sustave, kako bi osigurali da imaju sva prava propisana ugovorom', ističe Albalawi. 'Naš cilj i ambicija je dovesti najviše timova i najviše navijača na jedno mjesto nego ikad prije', dodao je.
S druge strane, Amnesty International pozvao je FIFA-u prošlog mjeseca da zaustavi proces izbora Saudijske Arabije za domaćina turnira najboljih nogometnih reprezentacija, ako prije glasanja ne nastupe velike reforme na području ljudskih prava.
Albalawi uvjerava da će se Svjetsko prvenstvo odigrati u sigurnom i obiteljskom okruženju. Posjetitelji će, ističe, jednako uživati unutar i izvan stadiona, bez obzira na to što neće biti prodaje alkohola, kao što je nije bilo ni na Svjetskom prvenstvu prije dvije godine čiji je domaćin bio susjedni Katar.
'Organizirali smo preko stotinu sportskih događaja i turnira u Saudijskoj Arabiji. Iako se nije točio alkohol, došlo nam je oko tri milijuna navijača koji su uživali u utakmicama, a mnogi od njih rado se vraćaju', naglasio je.
Također je istaknuo uspon ženskog nogometa kao primjer razvoja i društvenih promjena kroz koje bliskoistočna zemlja prolazi. 'Prije tri godine nije bilo djevojčica koje su igrale nogomet u školi jer za to nije bilo uvjeta. Danas, nakon izgradnje potrebnih objekata, nogomet igra više od 80 tisuća djevojčica'.