Iako malo koji Hrvat zna tko je predsjednik Europskog parlamenta, nakon što Antonio Tajani kazao kako su Istra i Dalmacija talijanske, vjerojatno ćemo njegovo ime zapamtiti bolje nego imena njegovih prethodnika. Ovaj Talijan osebujne biografije pripojio je Istru i Dalmaciju Italiji na Danu sjećanja za žrtve fojbi
Svečana komemorativna ceremonija održana je u mjestu Bazovici pokraj Trsta. Tajani je ranije objavio Tweet u kojem poziva Talijane da odaju počast žrtvama fojbi. Svoj je govor zaključio povikom: Živio Trst, živjela talijanska Istra, živjela talijanska Dalmacija!
Tajani takve stavove nije istucao kao predsjednik Europskog parlamenta. Prije nepune dvije godine, kada je fotelju predsjednika Europskog parlamenta preuzeo od Martina Schulza, Tajani je bio u Zagrebu i susreo se s Andrejem Plenkovićem. 'Hrvatska u Bruxellesu i Europskom parlamentu može računati na izrazito važnog prijatelja koji je na njezinoj strani', kazao je tom prilikom Tajani čija stranka i HDZ pripadaju istom klubu - Pučanima.
Ovaj Talijan poprilično je svestrana osoba, budući je po naobrazbi pravnik koji se bavio novinarstvom, a jedno je vrijemo bio i časnik talijanskog ratnog zrakoplovstva. Tajanijeva politička karijera, pak, počinje vrtoglavo rasti nakon poziva bivšeg talijanskog premijera Silvia Berlusconija u redove njegove stranke Forza Italia.
Rimljanin po rođenju, Tajani se nakon završenog pravnog fakulteta na prestižnom sveučilištu Sapienza odlučio na vojnu karijeru te je nakon časničke izobrazbe jedno vrijeme bio zapovjednik nekoliko radarskih postaja talijanskog ratnog zrakoplovstva.
Nakon vojne karijere, današnji predsjednik Europskog parlamenta odlazi u novinarske vode. Kao dio 'sedme sile', Tajani radi kao urednik specijaliziran za praćenje rada talijanskog parlamenta u rimskom listu Il Giornale, a potom kao urednik na državnom radiju RAI 1. Tijekom novinarske karijere bio je dopisnik iz Libanona, Somalije i nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, usvojivši pored tečnog engleskog, francuskog i španjolskog, i arapski te ruski jezik.
Prvi čovjek Europskog parlamenta, jedinog izravno izabranog tijela Europske unije koje zajedno s Vijećem ministara čini zakonodavnu vlast Europske unije, u mladosti je bio član militantne studentske organizacije Mladi monarhistički front koja se zalagala za povratak savojske dinastije na tron, što talijanski ustav godinama zabranjuje.
Nakon te kratke monarhističke epizode Tajani napušta politiku, ali joj se aktivno vraća 1994. godine kada zajedno s Berlusconijem osniva desničarsku stranku Forza Italia. Kao predstavnik stranke za pokrajinu Lazio ulazi u prvu Berlusconijevu vladu kao glasnogovornik premijera.
Velikih političkih apetita, Tajani se 2001. godine kandidira za gradonačelnika Rima, ali doživljava poraz pa je primoran zadovoljiti se mjestom europarlamentarca i člana Vijeća za vanjske poslove te institucije. Četiri puta biran za zastupnika Forza Italie u Europskom parlamentu, Tajan obnaša i dužnost povjerenika za transport, industriju i poduzetništvo, a 2015. godine postaje dio skandala s proizvođačem automobila Volkswagen oko lažiranja podataka o emisiji štetnih plinova u dizelskim automobilima, što je otkrila američka Agencija za zaštitu okoliša, a što su mu kao povjereniku mnogi zamjerili. Oosbito stoga što se tijekom saslušanja odlučno branio kako o tome nije imao pojma.
Drugi mu, pak, to nisu zamjerili. Štoviše, u španjolskom gradu Gijonu pretprošle godine na prijedlog radnika američke tvrtke Tenneco koja proizvodi automobilske rezervne dijelove dobio je vlastitu ulicu jer se kao povjerenik za transport, industriju i poduzetništvo izborio da se Tennecov pogon ne zatvori.
Uoči izbora za predsjednika Europskog parlamenta Tajani je bio meta LGBT udruge ILGA-Europa zbog svojih homofobnih izjava, a inače je oženjen i ima dvoje djece.