Glavni tužitelj Haškog tribunala Serge Brammertz zatražio je danas od sudskog vijeća da povuče odluku o privremenom puštanju Vojislava Šešelja na slobodu zbog učestalog kršenja uvjeta pod kojima je pušten na slobodu
No Brammertzov zahtjev tek je prvi korak ka Šešeljevu mogućem vraćanju u pritvor. Jadranka Sloković, odvjetnica, koja ima iskustva s radom haškog suda kaže kako se sada najprije mora sastati raspravno Vijeće ICTY-ja koje ga je pustilo na slobodu.
'Ako njihova odluka bude u skladu sa zahtjevom Tužiteljstva, oni će zatražiti od Šešelja da se vrati u Haag, a ako on to odbije, zahtjev će se uputiti Srbiji da ga uhapsi i izruči jer se ona obvezala na to', ističe Sloković i dodaje da je teško procijeniti u kojem vremenskom periodu će se vijeće sastati.
'Sud u Haagu po pitanju Šešelja prekršio je sve rokove, sudili su mu 11 godina i nisu mu presudili. Kada Tužiteljstvo podnese zahtjev, onda je to obično hitna situacija. Dovoljno se sjetiti generala Ivana Čermaka i kada se tvrdilo da je on prekršio uvjete pod kojima je pušten na privremenu slobodu. U roku od sedam dana mi smo bili u Haagu. Kako će to biti sa Šešeljom, teško je reći jer, ponavljam, sud je u njegovu slučaju kršio sve rokove', zaključila je Sloković.
Kako je Šešelj u svojim javnim nastupima učestalo isticao da se ne misli vratiti iza rešetaka, za očekivati je da će, ako raspravno Vijeće ICTY-ja donese odluku o povratku u zatvor, njegov povratak u Haag morati riješiti srpska policija.