izgubili bitku, ali rat se još vodi

Situacija u Ukrajini za Ruse se u nekoliko tjedana promijenila s loše na goru, a evo koji su razlozi njihovog vojnog posrtaja

13.09.2022 u 10:58

Bionic
Reading

U detaljnoj analizi CNN secira razloge ruskog posrtaja u ratu u Ukrajini koji je ušao u sedmi mjesec, a trebao je biti kratka vojna operacija. Posljednjih tjedana razvoj događaja na bojištu za Ruse se promijenio s lošeg na gore

Od srijede do nedjelje, tijekom ofenzive ukrajinskih snaga na području regije Harkiv, na sjeveroistoku Ukrajine, a koja je zaprepastila Ruse svojom brzinom i širinom, ruska vojska ostala je, prema podacima s otvorene obavještajne web stranice Oryx, bez najmanje 338 komada važne vojne opreme - od borbenih zrakoplova preko tenkova do kamiona. Vrhovni ukrajinski vojni zapovjednik ustvrdio je u nedjelju da su više od 3000 četvornih kilometara teritorija ponovno zauzele snage njegove zemlje od početka rujna. Riječ je o konzervativnoj procjeni jer drugi izvještaji govore o znatno većoj oslobođenoj površini.

Putinova vojska bježi na istok tražeći spas iza ruske granice u svim prijevoznim sredstvima koja nađu, čak uzimaju i automobile od civilnog stanovništva u područjima koja su zauzeli od početka rata u veljači. Za sobom ostavljaju stotine komada ruskog ratnog stroja - tenkove, kamione, topove. Otkako je započela Putinova takozvana specijalna vojna operacija, Rusija nije ni blizu opravdala predratni status jedne od najvećih svjetskih vojnih sila.

Ruski gubici akumulacija su mnoštva postojećih problema u direktnom sudaru s ukrajinskom vojskom, strpljivom, metodičnom i prožetom milijardama dolara zapadne vojne opreme, s kojom se Rusija ne može mjeriti, tvrdi CNN. A bez drastične i potencijalno nekonvencionalne Putinove intervencije, ukrajinske pobjede vjerojatno će se ubrzati, smatraju analitičari. Rusija se na terenu suočava s brojnim problemima, od lošeg i nefleksibilnog vodstva, preko niskog morala trupa, do neadekvatne logistike i loše održavane opreme. Ove boljke bile su očite od samog početka rata prije više od sedam mjeseci.

Šuplja jezgra ruske vojske - uključujući tenkove koji su bili lak plijen za ukrajinske kopnene trupe i kamione koji nisu imali prave gume za kretanje po ukrajinskom tlu - brzo je razotkrivena taktikom što nije odgovarala munjevitom ratu koji je planirao Putin.

Povlačenje ruske vojske iz Harkiva
  • Povlačenje ruske vojske iz Harkiva
  • Povlačenje ruske vojske iz Harkiva
  • Povlačenje ruske vojske iz Harkiva
  • Povlačenje ruske vojske iz Harkiva
  • Povlačenje ruske vojske iz Harkiva
    +8
Povlačenje ruske vojske iz Harkiva Izvor: Profimedia / Autor: - / Sputnik / Profimedia

Još na početku rata, kada je konvoj dug 64 kilometra zastao na putu prema glavnom gradu Kijevu i koji su razbili ukrajinski branitelji, filtrirali su se izvještaji da ruske trupe imaju značajnih problema s moralom. Neki vojnici nisu ni znali da su u Ukrajini ili, ako jesu, zašto su tamo. Kako su se borbe intenzivirale, ukrajinske snage udarale su rusko vodstvo, ubijajući generale i pukovnike, za koje se očekivalo da okupe ruske snage. A Rusima je svakako trebalo jače vodstvo, ako je vjerovati izvještajima o teškoćama trupa, navodi CNN. Pavel Filatjev, bivši ruski padobranac koji je ranije tijekom rata sudjelovao u zauzimanju ukrajinskog grada Hersona, rekao je prošlog mjeseca za CNN da njegova postrojba nije imala čak ni osnove opreme tijekom te operacije.

'Nekoliko dana nakon što smo opkolili Herson mnogi od nas nisu imali hrane, vode ili vreća za spavanje. Budući da je noću bilo jako hladno, nismo mogli ni spavati - našli bismo neko smeće, neke krpe, samo da se umotamo da se ugrijemo', rekao im je Filatjev nakon što je dezertirao i otišao na Zapad.

Rat u Ukrajini 12.09.2022.
  • Rat u Ukrajini 12.09.2022.
  • Rat u Ukrajini 12.09.2022.
  • Rat u Ukrajini 12.09.2022.
  • Rat u Ukrajini 12.09.2022.
  • Rat u Ukrajini 12.09.2022.
    +11
Rat u Ukrajini 13. rujna 2022. Izvor: EPA / Autor: SERGEY KOZLOV

Dodao je da je njihovo naoružanje bilo ispod današnjih standarda, većinom iz vremena Afganistana, u kojem su se ruske snage borile od 1979. do 1989. U međuvremenu je zapadno oružje stiglo u Ukrajinu, među njima i moćni napredni topnički sustavi poput HIMARS-a, topničko-raketnih sustava visoke mobilnosti. HIMARS na kotačima nudi ono što američki proizvođač Lockheed Martin naziva 'sposobnošću pucanja i skakanja' - može ispaliti vrlo precizne rakete na mete udaljene oko 70 do 80 kilometara, a zatim se brzo kretati kako bi se izbjegao bilo kakav protuudar.

Ukrajina ih je koristila s razornim učinkom na ruske opskrbne linije, skladišta streljiva i zapovjedna mjesta. Prema zapadnim analitičarima, udari ukrajinskih HIMARS-a na ruske linije opskrbe bili su nemilosrdni. Trent Telenko, bivši revizor kontrole kvalitete za američku Agenciju za upravljanje obrambenim ugovorima koji je proučavao rusku logistiku, rekao je da su ukrajinske snage koristile precizne rakete ispaljene iz baterija HIMARS kako bi uništile ključna velika ruska skladišta oružja u blizini željezničkih linija daleko iza bojišnice.

To je značilo da je Rusija morala raspršiti topničko oružje i streljivo u manja skladišta, što je otežalo distribuciju, rekao je Telenko. Kada je Ukrajina započela svoju munjevitu ofenzivu, Rusija nije mogla brzo odgovoriti jer je njezino topništvo bilo jako raspršeno, rekao je. Ali HIMARS i drugi moćni zapadni topnički sustavi ne bi trebali preuzeti sve zasluge jer su povezani s ukrajinskim fintama i domišljatošću. Prošlog tjedna Rusija je prerasporedila snage na jug kako bi pojačala svoje redove uoči ukrajinske protuofenzive u regiji Herson, sudeći prema podacima ukrajinskih dužnosnika i snimkama opreme koja se kretala Krimom. To je otvorilo vrata ukrajinskim snagama dalje na sjeveru.

'Duga rasprava u Kijevu, potom i objava protuofenzivne operacije usmjerene na Hersonsku oblast, odvukle su značajne ruske trupe od sektora u kojima su ukrajinske snage izvele odlučne napade u proteklih nekoliko dana', objavio je Institut za ratne studije (Institute for the Study of War, ISW). Nakon što su ruske snage krenule ukrajinska vojska istraživala je slabe točke u njihovim linijama, rekao je Mark Hertling, analitičar CNN-a i bivši general američke vojske.

'Ono što su uspjeli učiniti je provesti izviđanje s malim snagama kako bi pronašli mjesto za izvođenje mnogo većeg proboja, gurajući tenkove i topništvo kroz rupe na ruskom frontu i zatim ušavši u ruska pozadinska područja', objasnio je Hertling za CNN. Brzo rusko povlačenje omogućilo je Ukrajini da zarobi rusko oružje, streljivo, gorivo i zalihe u tim pozadinskim područjima, rekao je Telenko, dodajući da će dodavanje ruske tehnike ukrajinskom inventaru omogućiti Kijevu da 'pojača' svoje napredovanje. Analitičari su također primijetili nedostatak ruske zračne potpore.

Richard Hooker Jr., nerezidentni viši suradnik Atlantskog vijeća, rekao je prošlog mjeseca da je Ukrajina spojila silu starijih protuzračnih sustava, koji su već bili u inventaru, s isporukama američke i njemačke opreme i 'u velikoj mjeri potisnula rusko zrakoplovstvo'.

'Ukrajina je bila iznimno uspješna u uskraćivanju ruske zračne nadmoći iznimno učinkovitom protuzračnom obranom i strategijom 'uskraćivanja zraka'', napisao je Hooker na blogu Atlantskog vijeća Ukraine Alert. A ruski neuspjesi samo su pogonsko gorivo za još novih nevolja koje dolaze, spiralu poraza koju Moskva možda neće moći zaustaviti. Mick Ryan, pomoćni suradnik u Centru za strateške i međunarodne studije i bivši general australske vojske, nazvao je to 'kaskadnim neuspjehom' u objavi na Twitteru. 'Svaki gubitak bojnog polja i povlačenje vode daljnjem neuspjehu', rekao je.

Povlačenje ruske vojske iz Izjuma
  • Povlačenje ruske vojske iz Izjuma
  • Povlačenje ruske vojske iz Izjuma
  • Povlačenje ruske vojske iz Izjuma
  • Povlačenje ruske vojske iz Izjuma
  • Ukrajinski vojnici ulaze u Izjum
    +5
Ukrajinska vojska ulazi u Izjum, ruska se povlači Izvor: EPA / Autor: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S

Kako se mogućnosti budu smanjivale, tako će se iscrpiti ruski borbeni moral. Dok se snage povlače, sa sobom nose i priče o uzmaku. Kremlju će biti gotovo nemoguće spriječiti širenje tih priča unutar svojih redova, pa onda dalje rodbini i prijateljima kod kuće. Teritorij koji je Rusija osvojila u Ukrajini tijekom sedam mjeseci, uz cijenu desetaka tisuća ruskih žrtava, izgubljen je u tjedan dana. A ruski generali, izgleda, nemaju trenutačni odgovor. Čak i kad su Putinove snage napredovale, to je napredovanje bilo sporo i naporno. A ranije tijekom rata ukrajinski branitelji nikada nisu bježali na način na koji su to učinile ruske trupe prošlog tjedna. Veliko je pitanje ima li Rusija svježe obučene trupe da krene naprijed.

U srpnju je CNN izvijestio da je širom Rusije upućen poziv više od 30.000 dobrovoljaca da se pridruže ratnim naporima u Ukrajini. Mamac su bili veliki novčani bonusi i nikakvo iskustvo nije bilo potrebno. Ali Katerina Stepanenko, ruska istraživačica na ISW-u, rekla je da će ti novi regruti vjerojatno biti od male pomoći na bojnom polju jer neće biti dovoljno vremena za njihovu obuku. Naprimjer, obuka tenkovske posade može trajati najmanje nekoliko mjeseci, a ponekad i više od godinu dana, kažu stručnjaci.

Ispaljivanje projektila Neptun
  • Ispaljivanje projektila iz sustava Skif
  • Projektil R-360 Neptun
  • Lansirno vozilo za Neptune s podignutim radarom
  • Sustav Vilkha koristi projektile kalibra 300 milimetara
  • Sustav Skif u naoružanju azerbajdžanske vojske
    +2
Ukrajinsko oružje za izvoz Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Ured predsjednika Ukrajine

'Malo je vjerojatno da će dobrovoljce bez prethodnog iskustva kratkoročna obuka pretvoriti u učinkovite vojnike u bilo kojoj jedinici', rekla je Stepanenko. A onih više od 300 ruskih komada opreme koji su ostali uništeni, oštećeni ili napušteni na bojnom polju proteklih nekoliko dana također neće biti lako zamijeniti. Ruska vojna industrija je sputana zapadnim sankcijama. Ruska skladišta oružja već su pražnjena kako bi se nadoknadili raniji gubici. I dok u skladištima može još uvijek biti mnogo oružja, ono je vjerojatno staro i treba popravak ili obnovu, smatra Jakub Janovsky, vojni analitičar, suradnik bloga Oryx.

'U praksi su zamjene često puno starija vozila – koja će vjerojatno imati problema s pouzdanošću i s nižom učinkovitošću u borbi', dodao je. Moskva zadržava proizvodne kapacitete, ali nema najbolje komponente za ono što bi mogla napraviti, objasnio je Janovsky.

'Zbog sankcija možda će morati zamijeniti senzore i elektroniku inferiornim alternativama - a količina koju mogu proizvesti u kratkom roku djelić je onoga što gube. Ti materijalni gubici... nisu održivi', rekao je stručnjak. Dakle prednost je na ukrajinskoj strani, barem u bliskoj budućnosti. Ali Ryan, bivši australski general, ostaje oprezan.

'Prerano je koristiti pretjerano trijumfalne termine. Rusi još uvijek imaju kapacitet odgovoriti. Jug i istok su još uvijek okupirani. Ukrajinci su izvojevali značajnu pobjedu, ali još uvijek je pred njima rat koji trebaju dobiti', tvitao je Ryan, piše CNN.