POMORSKe SPOSOBNOSTI

Sjeverna Koreja izgradila svoj najveći ratni brod, ovo su detalji tog značajnog iskoraka

12.01.2025 u 07:18

Bionic
Reading

Sjevernokorejska televizija KCTV objavila je ovih dana fotografije novog ratnog broda za koji se čini da je najveći koji je ta država dosad izgradila. Prema objavljenim fotografijama, plovilo ima veličinu tipične moderne fregate ili u najmanju ruku vrlo velike korvete, dizajnirane za smještaj vertikalnog lansirnog sustava (VLS) za projektile, a izgleda da će biti opremljen i radarom s faznom rešetkom – naprednim sustavima koji dosad nisu viđeni na sjevernokorejskim ratnim brodovima

Državna televizija najizoliranije države na svijetu objavila je fotografije sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-una kako pregledava brod na suhom doku u brodogradilištu Nampo, na ušću rijeke Taedong na zapadu zemlje. Fotografije broda čije ime nije objavljeno nemaju datuma, ali analitičari ocjenjuju da su nastale lani u listopadu i studenom.

Pomne analize fotografija ukazuju na to da je Kim posjetio brodogradilište u dva navrata prošle jeseni, a u međuvremenu se pojavila i fotografija pramčanog dijela plovila s vrlo ograničenim detaljima, za koju se vjeruje da je nastala tijekom izložbe sjevernokorejske vojne tehnike u studenom 2024.

Zapovjedni most novog ratnog broda
  • Vjeruje se da je neimenovani brod najveće plovilo u sjevernokorejskoj floti
  • Pojedini analitičari ocjenjuju da je novi brod zapravo razarač
  • Sjevernokorejska korveta klase Amnok
  • Fotografija sjevernokorejske fregate klase Najin snimljena 1993.
Sjevernokorejski ratni brodovi Izvor: Licencirane fotografije / Autor: KCTV

Joseph Dempsey, znanstveni suradnik za obrambenu analizu na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS), ustvrdio je da je vjerojatno riječ o razaraču i najvećem ratnom brodu dosad izgrađenom u Sjevernoj Koreji. Prema Dempseyjevoj analizi, najnoviji brod ima širinu od približno 15 metara, što ga čini oko trećinu širim od korveta klase Amnok i Tuman, a koje su dosad bili najveći ratni brodovi kojima raspolaže režim u Pjongjangu.

Klase Amnok i Tuman dugačke su oko 76 metara, što je tipična duljina za modernu korvetu, iako je razlika između tipova ratnih brodova, posebno fregata i korveta, sve više zamagljena. Veće od klasa Amnok i Tuman su fregate klase Najin iz 1970-ih godina, sa širinom od oko 10 metara i duljinom od 99 metara. Smatra se da su samo dva ili najviše tri broda ove klase u aktivnoj službi sjevernokorejske ratne mornarice.

Lanser za različite vrste projektila

Dempsey sugerira da je novi ratni brod dug više od 100 metara, iako bi morao biti znatno duži da bi se smatrao razaračem u modernom razumijevanju te klasifikacije, s time da su nove fregate također duže od 100 metara. Primjerice, francusko-talijanska fregata FREMM duga je 141 metar, a kineska fregata Tip 054 - 134 metra.

Izvor: Društvene mreže / Autor: WION

Najintrigantniji aspekt dizajna novog ratnog broda očita je mogućnost za neku vrstu sustava za okomito lansiranje, čiju prisutnost sugerira velik prostor neposredno ispod zapovjednog mosta. Pod uvjetom da će novi brod doista imati VLS, niz je vrsta projektila koji se mogu smatrati korisnim teretom. To bi uključivalo mornaričke inačice projektila zemlja-zrak, kao i moguće protubrodske projektile.

Budući da se Sjeverna Koreja u posljednje vrijeme sve više usredotočuje na razvoj krstarećih projektila za kopneni napad, uključujući neke za koje se tvrdi da su naoružani nuklearnim bojnim glavama, postoji i mogućnost ugradnje takvog naoružanja. Što je još važnije, ugradnja VLS-a omogućila bi novom ratnom brodu mnogu veću dubinu spremnika nego prethodne klase te mogućnost ispaljivanja više tipova projektila iz jednog lansera.

Naime Sjeverna Koreja ranije je rekla da ima planove za konstantno raspoređivanje broda opremljenog novim tipom protuzračnih projektila. To također može biti referenca na novi ratni brod i njegovu potencijalnu VLS sposobnost. Inače, ta je izjava službenog Pjongjanga bila povezana s nedavnim djelovanjem američkih izviđačkih zrakoplova u blizini sjevernokorejske obale.

Ispunjenje petogodišnjeg plana

Treba reći i da je Kim posljednjih mjeseci davao izjave usmjerene na pomorsko djelovanje sjevernokorejskih snaga, a i činjenica je da Pjongjang razvija raketne programe koji privlače najviše pozornosti zbog svog brzog napretka.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Tech

Kim je nedavno za državne medije izjavio da je povećanje sjevernokorejskih pomorskih snaga najvažnije pitanje u pouzdanoj obrani pomorskog suvereniteta zemlje, kao i jačanje ratnih priprema. Također je pozvao na ubrzavanje izgradnje brodova i njihovo bezuvjetno dovršenje unutar razdoblja sjevernokorejskog petogodišnjeg plana. Iako nije izričito precizirano, čini se da je novi brod upravo dio tog programa te se uklapa u težnje za razvojem pomorskih sposobnosti.

Ako bi prvi od novih brodova bio dovršen unutar razdoblja petogodišnjeg plana, to bi značilo da bi bio gotov do siječnja 2026. Analitičari na temelju dosadašnjeg napretka ocjenjuju da je to izvedivo, premda tek ostaje vidjeti koje bi se točno vrste oružja i senzora mogle ugraditi u plovilo. Pritom treba uračunati i razdoblje testiranja i dorade prije nego što se pusti u službu.

Već se spekuliralo o tome da bi novi ratni brod mogao imati radar s faznom rešetkom zbog velikih otvora na bokovima, gdje bi se smjestile antene za takav sustav. Kombinacija VLS-a i radara s faznom rešetkom snažno bi sugerirala da je ratni brod namijenjen za optimiziranje protuzračne obrane, osobito one ploveće, koja je duže vrijeme zanemarivana.

Uz novi ratni brod, Sjeverna Koreja već neko vrijeme radi na manjim brodovima za protupodmorničko ratovanje i raketnim čamcima, a neki od njih su osobito inovativni. To se ponajviše odnosi na brod klase Nalchi jer ima tanak trup za efikasno 'rezanje' valova. Osim toga, Sjeverna Koreja razvija podvodne sposobnosti, iako su one mješovitog uspjeha.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Eurasia Naval Insight

Iako je veličina najnovijeg ratnog broda impresivna i zasigurno ima potencijal nositi sveobuhvatan raspon naoružanja i senzora, ostaju pitanja o sposobnostima Pjongjanga da postavi vrhunske vojne tehnologije u potpuno primjenjivom i integriranom obliku. Čak i ako Sjeverna Koreja uspije predstaviti novi ratni brod sa suvremenim radarom i VLS sustavom, tek treba vidjeti ima li brodograditeljski kapacitet za izgradnju značajnijeg broja ovakve klase plovila.