Učiteljice razredne nastave bit će oslobođene obveze održavanja nastave tjelesne i zdravstvene kulture, prema novom planu Ministarstva znanosti i obrazovanja. Umjesto njih u planu je da učenicima od prvog do četvrtog razreda osnovne škole tjelesni drže magistri kineziologije
Prvih 50 kineziologa trebalo bi početi raditi dogodine, ostali do jeseni 2027. dokad bi sve škole trebale prijeći na jednosmjenski rad i cjelodnevnu nastavu. Na najavu da će učitelje razredne nastave na satu tjelesnog odgoja zamijeniti kineziolozi, burno su reagirali učitelji koji se pitaju što će im biti s fondom sati, te zašto odjednom više nisu dobri za ono što godinama rade i za što su naposljetku i educirani.
U Osnovnoj školi Trsat Rijeka 239 učenika nema sportsku dvoranu niti mogućnost nadogradnje. Novim planom ministra su iznenađeni jer o tome službeno nisu dobili ni slovo. 'Nije to prvi put da dobivamo informacije putem medija. Mi smo do sad bili zadovoljni nastavom tjelesne i zdravstvene kulture koju provode učiteljice razredne nastave jer se one za to i školuju, tako da bilo bi sad neprimjereno reći da one nisu bile dobre ili da nisu dobro radile svoj posao', rekla je za RTL ravnateljica te škole Sonja Lefler.
Bojana Gajski učiteljica je razredne nastave u Osnovnoj školi Trsat Rijeka gdje radi već 16 godina. Kaže da ju je ta vijest uznemirila. Ona učenike na tjelesni vodi u gradsku dvoranu blizu škole do koje pješače i po kiši i hladnoći. Uvijek na blok sat, jer bi u protivnom pola vremena otpalo na presvlačenje učenika i put od škole do Dvorane Mladosti i natrag.
'Kakvo objašnjenje će dati nama učiteljicama zašto mi ne bismo bile dovoljno dobre i dalje provoditi tjelesno zdravstvenu kulturu, te što će se sada promijeniti, što će to biti toliko drugačije', rekla je Gajski za RTL.
Ravnateljica se nada da je ideja o zamjeni učitelja kineziolozima utemeljena na istraživanjima i stručnom mišljenju. Plan je zaposliti 1500 novih kineziologa u školama u četiri školske godine. 'Pitam se hoćemo li uopće imati kapaciteta odnosno hoće li fakultet moći izbaciti toliko stručnih ljudi. U Zagrebu možda da, ali mi u Rijeci recimo nemamo fakultet i to je već odmah jedan problem', priča Sonja.
Glavna tajnica Sindikata hrvatskih učitelja Ana Tuškan rekla je za RTL da su učitelji 'ljuti i revoltirani' jer ih nitko zapravo nije pitao za mišljenje. 'Osim opće poznate činjenice da nedostaje više od 1000 dvorana, radi se to da se oni koji su se educirali za to onemogućavaju u tome da rade svoj posao', rekla je Tuškan. Tražit će, kaže, hitan sastanak u ministarstvu odakle nije bilo komentara, već samo odgovor da plan predstavljaju idućih dana.