Prekid opskrbe plinom koji je desetljećima grijao cijelu srednju Europu, Slovačku će koštati milijune eura, a slovački premijer neće dopustiti da ovaj potez prođe bez posljedica za Ukrajinu
Slovački premijer Robert Fico zaprijetio je prekidom financijske potpore za više od 130.000 ukrajinskih izbjeglica dok spor s Ukrajinom oko opskrbe ruskim plinom eskalira, prenosi BBC.
Kijev je 1. siječnja zatvorio plinovod koji je desetljećima korišten za opskrbu srednje Europe ruskim prirodnim plinom, a Slovačka je bila glavna ulazna točka i zemlja koja sada gubi milijune eura u tranzitnim naknadama.
UN-ova agencija za izbjeglice (UNHCR) procijenila je prošlog mjeseca da u Slovačkoj ima 130.530 ukrajinskih izbjeglica od 6.813.900 u svijetu.
Fico, koji je u prosincu iznenada posjetio Moskvu na razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, opisao je potez Kijeva kao sabotažu. Fico smatra da će odluka ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da zatvori pipu zabetonirati Slovačku za 500 milijuna eura tranzitnih naknada iz drugih zemalja.
Ficova stranka spremna je raspravljati o zaustavljanju opskrbe električnom energijom i značajnom smanjenju potpore građanima Ukrajine u Slovačkoj.
'Jedina alternativa za suverenu Slovačku je obnova tranzita ili traženje kompenzacijskih mehanizama koji će nadomjestiti gubitak u javnim financijama', kazao je.
Prošlog mjeseca Zelenski je optužio Fica da pomaže Putinu financirajući rat sve kako bi se oslabila Ukrajina.
'Fico uvlači Slovačku u pokušaje Rusije da izazove više patnje za Ukrajince', rekao je ukrajinski predsjednik.
Poljska je ponudila potporu Kijevu u slučaju da joj Slovačka prekine izvoz električne energije i to onu opskrbu koja je ključna za Ukrajinu i čije su elektrane redovito izložene napadima Rusije.
Poljska vlada nazvala je ukrajinsko zatvaranje opskrbe ruskim plinom još jednom pobjedom protiv Moskve, dok je Europska komisija rekla da se Europska unija pripremila na promjenu i da se većina država može nositi s tim.
Moldavija, koja nije u Europskoj uniji, već trpi nestašice, a Rusija još šalje plin Mađarskoj, Turskoj i Srbiji plinovodom preko Crnog mora.