Rat u Ukrajini, koji se približava svojoj trećoj godišnjici, i dalje izaziva brojna pitanja o mogućnosti njegovog zaustavljanja. Ključna dilema je hoće li njegov kraj odrediti Donald Trump i Vladimir Putin, bez učešća ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i europskih lidera. Dok Sjedinjene Američke Države teže postizanju mira, čak i po cijenu teritorijalnih ustupaka Rusiji, Europska unija inzistira na potpunom povlačenju ruskih snaga s ukrajinskog teritorija te nastavlja zagovarati vojnu potporu Kijevu
O ulozi Europe, a time i Hrvatske, u globalnom sigurnosnom poretku, koji se dinamično mijenja, raspravljali su gosti HRT-ove emisije Otvoreno s urednikom i voditeljem Brankom Nađvinskim. Među sudionicima rasprave bili su: dr. sc. Gordan Akrap, prorektor Sveučilišta obrane i sigurnosti "Dr. Franjo Tuđman", politički analitičar prof. dr. sc. Božo Kovačević te politički analitičar Denis Avdagić.
Stanje na bojišnici
Gordan Akrap opisao je trenutačnu situaciju nekoliko dana prije treće godišnjice rata.
"Nastavlja se borbeno djelovanje duž cijele bojišnice, kako na teritoriju Ukrajine, tako i na teritoriju Rusije, s taktičkim pomacima s jedne i s druge strane. Ono što je bitno, vrlo vjerojatno će sada ruska strana, osokoljena diplomatskim aktivnostima i praktički povratkom u međunarodnu zajednicu, pokušati ostvariti značajnija napredovanja, pogotovo na teritoriju Rusije koje drže Ukrajinci, kako bi smanjili manevarski prostor za razgovore koje se očekuju u skoroj budućnosti", rekao je Akrap.
Božo Kovačević analizirao je otkazivanje najavljene konferencije za medije u Kijevu, na kojoj su trebali govoriti ukrajinski predsjednik Zelenski i američki izaslanik Keith Kellogg. Prema njegovoj procjeni, to sugerira kako nije postignuta dovoljna suglasnost između dviju strana.
"Kasnija izjava Zelenskog da je spreman potpisati sporazum o američkim strateškim ulaganjima bi mogla poslužiti kao potvrda teze da su dosadašnje Trumpove izjave na račun Zelenskog bile namjerno pretjerivanje s ciljem iznuđivanja što je moguće većih ustupaka od strane Ukrajine", kazao je Kovačević.
Američko-ruski pregovori bez Ukrajine i EU
Denis Avdagić osvrnuo se na značaj sastanka predstavnika Sjedinjenih Američkih Država i Rusije u Rijadu, na kojem nisu sudjelovali Ukrajina niti predstavnici Europske unije.
"Negdje moramo početi razgovarati i ne možemo to osuditi. Ja vidim tu tendenciju, idemo osuditi, nije dobro, je, dobro je. Negdje moramo početi razgovarati. Ne možete, ako započinjete razgovor, uključiti 10-15 strana. Morate negdje započeti. Znači, krenula je Amerika i Rusija. I to je dobro", izjavio je Avdagić.
Naglasio je kako postoji ozbiljna kriza povjerenja. "Imamo krizu povjerenja. Nitko ne vjeruje Trumpu od zapadnih saveznika i to moramo razriješiti. To je suština priče. Kako to razriješiti? To možemo razriješiti na jedan način. Trump mora dokazati što i iza čega on stoji", dodao je.
Gordan Akrap složio se da je dijalog ključan, no smatra da je način na koji je inicijalna komunikacija započeta bio loš. "Način na koji su ušli u komunikaciju, mislim da je vrlo loše komuniciran, tako da se odmah krenulo s pretpostavkom, a u krajnjem slučaju, predsjednik Trump je takav, daje izjave koje šokiraju sve, jer on nije diplomat, on je gospodarstvenik koji nema vremena, njemu je vrijeme novac, njemu se ne da gubiti vrijeme na, kako on to vjerojatno razmišlja, prazne diplomatske floskule", rekao je Akrap.
Geopolitičke implikacije i sudbina Ukrajine
Akrap se osvrnuo na moguće posljedice ishoda rata, naglasivši da je važno izbjeći poniženje Rusije. "Zna se da od početka, i to je ono što smo govorili od prvog dana ruske agresije, Rusija treba biti pobijeđena, ali ne smije biti ponižena. Jer ako bude ponižena i ako dođe u situaciju da se raspadne, Kina će ući u njezin meki trbuh, uzeti će naftna i plinska polja, izaći će na Arktik, dobit će pristup brojnim sirovinama, energentima koji joj jedini trebaju da ona se može razviti u vojnu globalnu svjetsku supersilu."
Božo Kovačević dodao je kako Amerika tretira trenutno stanje na bojišnici kao "fait accompli" i usporedio aktualnu situaciju s politikom velikih sila u 19. stoljeću.
'Trump razara multilateralne organizacije'
"Meni se čini da predsjednik Trump razmišlja na način na koji su razmišljali predstavnici velikih sila u 19. stoljeću. Znamo da on ne samo ignorira, nego aktivno razara multilateralne organizacije koje su između ostalog bile temelj distribucije američke moći u svijetu", rekao je.
Denis Avdagić zaključio je da u ovom trenutku nema rješenja koje bi bilo prihvatljivo svim stranama.
Gordan Akrap ne slaže se s tezom kako je već jasno da će na neki način Ukrajina ipak morati biti gubitnica. "Naime, mislim da treba reći jednu jasnu činjenicu, da će svaka teritorijalna koncesija, odnosno ustupak Putinovoj Rusiji u vidu davanja određenog teritorija Ukrajine koji ona drži pod svojom kontrolom, trenutno biti kolaps postojeća sigurnosne i svjetske arhitekture. Da će otvoriti toliko Pandorinih kutija na lokalnim regionalnim razinama da ćemo mi za dvije, tri godine biti doslovno u stanju Trećeg svjetskog rata", rekao je Akrap.
Konfliktne situacije diljem svijeta
"Tko će sprijeći Kinu da uzme Tajvansko otočje koje se nalazi uz kinesku obalu? Ako prestanu mirovne operacije na ovakav način, one će sasvim sigurno prestajati funkcionirati. Tko će sprijeći Srbiju da za dvije godine napadne Kosovo? Naoružava se, okuplja svoje snage, cijelo vrijeme.
Vučić treba nekoga da bi pokušao stabilizirati svoju situaciju i da bi mogao ostati na vlasti još dogledno vrijeme, prema tome nije nemoguće. Pogledajmo što Mađarska radi. Imamo jako puno situacija u svijetu da imamo konfliktne situacije gdje će neko reći mi smo jači, mi to možemo, mi ćemo to uzeti, postojeći međunarodni poredak će nam to dozvoliti", istaknuo je Akrap.