phos-check

Što se nalazi u ružičastom prahu kojim gase požare u Kaliforniji? Supstanca ima kontroverznu prošlost

14.01.2025 u 20:06

Bionic
Reading

Vatrogasne posade u južnoj Kaliforniji bore se s razornim šumskim požarima koji traju već danima, a pritom je često moguće vidjeti kanadere kako izbacuju jarkocrven i ružičast prah na predgrađa Los Angelesa

Supstanca koja privlači pažnju svijeta - sredstvo za usporavanje požara - sada je česta pojava u tom području. Prekriva prilaze, dvorišta, krovove i automobile, piše BBC. Službenici su izvijestili da su tisuće galona ove tvari bačene prošlog tjedna kako bi se spriječilo širenje plamena.

Ali što se točno nalazi u njoj i kako pomaže u borbi protiv šumskih požara?

Usporivač plamena Phos-Chek

Usporivač plamena naziva se Phos-Chek, a proizvodi ga tvrtka Perimeter. Ovaj se proizvod koristi za gašenje požara u SAD-u od 1963. godine te je glavni dugotrajan usporivač širenja vatre koji koristi kalifornijski Odjel za šumarstvo i zaštitu od požara. Također je najčešće korišteni usporivač plamena na svijetu, prema izvješću Associated Pressa iz 2022. godine.

Uz šumske požare koji su prošlog tjedna harali južnom Kalifornijom, na snimkama je uočen ružičasti prah kako prekriva vozila i prilaze.

Tvrtka Perimeter, koja stoji iza proizvoda Phos-Chek, preporučila je uklanjanje praha čim to postane sigurno. 'Što se retardant dulje suši, to ga je teže potpuno ukloniti', upozorili su. Topla voda i blagi deterdžent učinkoviti su za uklanjanje s manjih površina, a za veće površine preporučuje se upotreba tlačnih perača.

Točna formula Phos-Cheka nije javno poznata, ali tvrtka je navela da se proizvod sastoji od 80 posto vode, 14 posto soli tipa gnojiva, šest posto bojila i inhibitora korozije.

Što se tiče njegove boje, objašnjavaju da je ona 'vizualna pomoć za pilote i vatrogasce podjednako'. Nakon nekoliko dana izlaganja Sunčevoj svjetlosti, boja blijedi i poprima zemljane tonove.

Usporivač se obično raspršuje na vegetaciju i tlo sklono vatri kako bi se spriječilo širenje plamena na to područje. Prema američkoj Šumarskoj službi, retardanti 'usporavaju brzinu širenja požara hlađenjem i oblaganjem goriva, iscrpljuju kisik koji razbuktava vatru te usporavaju brzinu sagorijevanja goriva pomoću anorganskih soli'.

Kontroverzna prošlost tvrtke

Međutim njegova je upotreba u prošlosti bila kontroverzna zbog potencijalnog štetnog utjecaja na okoliš.

Tijekom 2022. godine organizacija Forest Service Employees for Environmental Ethics, sastavljena od sadašnjih i bivših zaposlenika američke Šumarske službe, podnijela je tužbu protiv federalne agencije zbog kršenja zakona o čistoj vodi bacanjem kemijskog sredstva za usporavanje požara iz zrakoplova u šume. Organizacija je tvrdila da ta kemikalija ubija ribu te da nije učinkovita.

Sljedeće godine sutkinja američkog okružnog suda složila se s tužiteljima, ali je dopustila Šumarskoj službi da nastavi koristiti retardant dok se ne dobije dozvola Američke agencije za zaštitu okoliša (EPA).

Slučaj je privukao pažnju zajednica koje su u prošlosti bile pogođene šumskim požarima, uključujući grad Paradise u Kaliforniji, a koji je uništen vatrom 2018. godine.

Tadašnji gradonačelnik Paradisea, Greg Bolin, pozdravio je sudsku odluku, rekavši da osigurava zajednicama 'šansu za borbu' u slučaju požara.

Američka Šumarska služba izjavila je za NPR da je ove godine postupno ukinula upotrebu jedne vrste formule Phos-Cheka - Phos-Chek LC95 - u korist nove formule, MVP-Fx, navodeći da je potonja manje toksična za divlje životinje.

Služba također ima obveznu zabranu ispuštanja usporivača požara u osjetljiva područja okoliša, poput vodotokova i staništa ugroženih vrsta. Iznimke postoje samo u slučajevima kada su ugroženi ljudski životi i javna sigurnost.