Povjerenstvo Ministarstva zdravlja dalo je zeleno svjetlo za upotrebu marihuane u medicinske svrhe. Također je utvrdilo oje je zakonodavne korake potrebno poduzeti da bi se u Hrvatskoj dopustila primjena indijske konoplje u medicinske svrhe, a ujedno i spriječila moguća zlouporaba
Povjerenstvo za analizu i preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida u medicinske svrhe održalo je 12. siječnja prvi sastanak pod predsjedanjem dr. med. Ognjena Brborovića, na kojem su razmatrane preporuke za moguće izmjene zakonodavstva vezane uz indijsku konoplju i pregled lijekova baziranih na indijskoj konoplji, a koji su u upotrebi u Europskoj uniji, priopćili su iz Ministarstva zdravlja.
Povjerenstvo je, navode u priopćenju, imajući u vidu novije znanstvene i medicinske spoznaje te činjenicu da bolesnici u Republici Hrvatskoj kupuju indijsku konoplju na crnom tržištu, zaključilo da je nužno regulirati uzgoj, preradu, promet i propisivanje indijske konoplje u medicinske svrhe. Stoga je potrebno promijeniti postojeće zakonodavstvo te uvesti efikasne mehanizme kontrole sve kako bi se omogućila uporaba indijske konoplje u medicinske svrhe i spriječila zlouporaba, upozoravaju stručnjaci iz Povjerenstva.
U svojoj analizi, koju objavljujemo u cijelosti, potanko su objasnili korake koje je potrebno poduzeti da bi se zakonski regulirala primjena indijske konoplje u medicinske svrhe. Istovremeno upozoravaju na potrebu smanjenja manevarskog prostora za moguće zlouporabe. Također su otišli dva koraka naprijed te napomenuli da treba voditi računa o tome da se to zakonski definira na način koji bi vrijedio i za druge biljke za koje se pokaže da imaju ljekovito djelovanje, a nalaze se na Popisu droga.
Kako bi se ostvario cilj reguliranja uporabe indijske konoplje u medicinske svrhe, Povjerenstvo smatra da je potrebno donijeti odgovarajuće normativne akte te dopuniti Zakon o suzbijanju zlouporabe droga i izmjestiti indijsku konoplju iz I skupine droga po Konvenciji iz 1971. Povjerenstvo tumači da Zakon o suzbijanju zlouporabe droga (NN 80/13) u članku 3. općenito dopušta uporabu droge u medicinske svrhe uz ovim zakonom opisanu regulaciju.
Budući da uporaba indijske konoplje u medicinske svrhe nije regulirana ovim zakonom, svako korištenje se smatra zlouporabom. Također, ovim zakonom su u Republici Hrvatskoj dozvoljeni uzgoj, prerada i promet isključivo za opijumski mak u medicinske svrhe te bi na isti način trebalo regulirati indijsku konoplju, ocijenilo je Povjerenstvo (čl. 28. Konvencije iz 1961. izrijekom navodi da se zemljama potpisnicama dopušta uzgoj indijske konoplje uz primjenu analogne kontrole kao za opijumski mak). Ujedno, preporuka Povjerenstva je da se generički definira ova problematika kako bi Zakon vrijedio i za druge biljke za koje se pokaže da imaju ljekovito djelovanje, a nalaze se na Popisu droga.
Na važećem Popisu droga (NN 156/2014) indijska konoplja je smještena u skupinu I, a ona prema članku 7. dozvoljava 'korištenje droge u veoma ograničene medicinske svrhe', što iznimno komplicira i poskupljuje kontrolu prometa droge te u konačnici čini liječenje dostupnim tek u eksperimentalne svrhe (npr. LSD za liječenje depresije). Po uzoru na druge zemlje EU-a, potrebno je indijsku konoplju izmjestiti u skupinu II ili III kako bi se prema članku 9. (Konvencija UN o psihotropnim tvarima iz 1971) mogla izdavati kao lijek - 'ugovornice zahtijevaju da se tvari iz skupina II, III ili IV izdaju ili prodaju pojedincima samo uz liječnički recept'.
Budući da trenutno važeći Zakon ne dopušta korištenje indijske konoplje u medicinske svrhe, što je dovelo do neodržive situacije u kojoj teški bolesnici završavaju na sudu pod prijetnjom zatvorskih kazni, promjena Zakona omogućit će ostvarenje opisanih ciljeva. Previsoka cijena indijske konoplje koja se koristi u medicinske svrhe također može pacijentima učiniti lijek nedostupnim, ocijenilo je Povjerenstvo.
Podsjetimo, koncem lipnja prošle godine susjedna Slovenija donijela je novu odredbu o klasifikaciji nedopuštenih droga koja će omogućiti upotrebu konoplje u medicinske svrhe.
Nakon što je medicinska struka stala u obranu činjenice da konoplja liječi simptome određenih bolesti slovenska vlada je dozvolila upotrebu konoplje u medicinske svrhe, objavili su slovenski mediji. 'Zahvaljujući novim zakonskim odredbama, olakšat će se liječenje, ali i smanjiti potražnja na crnom tržištu, kao i neispravno samoliječenje, koje može imati negativne efekte po zdravlje pacijenata', kazala je tadašnja premijerka Slovenije Alenka Bratušek.
Liječnici će zahvaljujući takvoj odluci moći pripisivati konoplju bolesnicima za one bolesti za koje se pokazala djelotvornom. To se uglavnom odnosi na oboljele od raka, pacijente s multiplom sklerozom za smanjenje grčeva i neuropatske boli te za povećanje apetita kod pacijenata s AIDS-om.
Neurolog Aleš Prašnikar, premda je sve radio prema zakonu, dosad se, izjavio je u prilogu HRT-a, osjećao kao diler jer već desetak godina pripisuje kanabinoidne lijekove najtežim pacijentima. No oni su po lijekove morali u Austriju ili Italiju, a plaćali su ih stotinjak eura na mjesec.
Takvi lijekovi mogu se nabaviti u desetak europskih zemalja, a početkom 2014. odobrile su ih Njemačka i Francuska. No kontrola je rigorozna i mogu ih dobiti isključivo teški bolesnici. Iako se neki boje da legalizacija kanabinoidnih preparata može potaknuti dekriminalizaciju marihuane, anketirani Slovenci pozdravljaju odluku svoje vlade, sve dok je u medicinske svrhe.