Hrvatske i egipatske službe u subotu i dalje rade na pronalaženju otetog Tomislava Salopeka, rečeno je Hini u hrvatskom ministarstvu vanjskih i europskih poslova, dan nakon što se šefica diplomacije Vesna Pusić iz Kaira vratila u Zagreb i nakon što je istekao 48-satni ultimatum koji je postavila Islamska država
'I dalje se radi na tome, ali zbog osjetljivosti situacije ne možemo iznijeti više detalja', rekli su u MVEP-u.
Francuska novinska agencija France presse, koja je slučaj otetog Salopeka pratila od samog početka budući da se radi o Hrvatu koji je radio za jednu francusku kompaniju u Egiptu, također u subotu nema nikakvih novih vijesti o njemu te samo ponavlja da 'IS prijeti da će ubiti hrvatskog taoca otetog u srpnju u Kairu'.
Salopek, koji je otet 22. srpnja ujutro na području Kaira dok je službenim automobilom putovao na posao, radio je za francusku grupu Compagnie Generale de Geophysique (CGG).
Pusić se u petak kasno navečer vratila u Zagreb, nakon niza obavljenih razgovora, među ostalim s egipatskim ministrom vanjskih poslova Samehom Šukrijem
'Hrvatska vlada i ministarstvo nastavljaju raditi na rješavanju slučaja otetog hrvatskog državljanina, no zbog osjetljivosti situacije, u ovom trenutku ne možemo otkrivati detaljnije informacije', rečeno je u priopćenju objavljenom nakon njezina povratka.
Egipatsko je ministarstvo vanjskih poslova nakon sastanka Vesna Pusić sa Šukrijem objavilo da 'Egipat neće štedjeti napora da zaštiti hrvatskog taoca'.
Hrvatskoj je, među ostalima, pomoć u spašavanju Salopeka ponudio i srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić
Hrvatski premijer Zoran Milanović u subotu je iz Sinja poručio kako 'postoji moguće i postoji nemoguće'.
Potvrdio je da se zbog slučaja Tomislava Salopeka čuo s puno ljudi po Europi kao i s ministricom Pusić. 'To je teška situacija u kojoj ne treba pametovati, treba pokušati učiniti diskretno što je moguće, ali jako je teško', rekao je.
Upitan jesu li se hrvatske službe trebale bolje organizirati oko tog slučaja, uzvratio je kako su one jako profesionalne, no i dodao kako 'postoji moguće i postoji nemoguće'.
Zagrebački muftija efendija Aziz Hasanović rekao je za sarajevski Dnevni Avaz da je apelirao na najutjecajnije adrese u Arapskoj Republici Egiptu kako bi pokušao pomoći u spašavanju Tomislava Salopeka čijim smaknućem prijete islamisti.
'Među ostalima uputili smo apel egipatskoj vladi i vrhovnom muftiji Arapske Republike Egipta da svojim utjecajem i autoritetom učine sve da bi spasili život Tomislava Salopeka i tim potvrdili kuranski imperativ ... tko spasi jedan nevin život kao da je spasio cijelo čovječanstvo', rekao je zagrebački muftija Hasanović.
U srijedu popodne Islamska država objavila je snimku na kojoj Salopek kleči u pustinji uz maskiranog muškarca s nožem u ruci i čita s lista papira da će ga otmičari smaknuti u roku od 48 sati ako egipatska vlada ne oslobodi uhićene muslimanke.
U videosnimci nije naznačeno vrijeme kada je počelo odbrojavanje. Nagađa se, s obzirom da je snimka objavljena u srijedu poslije podne, da je rok istekao u petak 17,30 po srednjoeuropskom vremenu.
U petak su svjetske agencije javljale da egipatske obavještajne službe, vojska i policija intenzivno tragaju za otetim Hrvatom Tomislavom Salopekom dok se približava istek ultimatuma koji je Islamska država dala kako bi mu poštedjela život.
Ovo je prva otmica i prijetnja egipatskog ogranka Islamske države. Svjetski mediji pišu kako je događaj uzdrmao zajednicu stranih radnika koji rade za multinacionalne kompanije u Egiptu i pokazuje da islamisti imaju kapaciteta za provedbu svojih planova unatoč masovnoj kampanji koju egipatske snage sigurnosti vode protiv njih.