Zbog sumnje na prve slučajeve trgovine organima i dvije sumnjive transplantacije u KBC-u Zagreb 2019. godine, nakon svih utvrđenih činjenica, inspekcija Ministarstva zdravstva poduzela je mjere u skladu sa svojim ovlastima, javljaju iz Ministarstva
Predmet je prvo ustupljen Hrvatskoj liječničkoj komori zbog povrede Kodeksa medicinske etike, a zatim Državnom odvjetništvu.
Na pitanje hoće li biti dodatnih sankcija, iz Ministarstva su odgovorili da je zdravstveni inspektor donio rješenje o privremenoj zabrani programa presađivanja bubrega živih darivatelja, javlja HRT.
Iz KBC-a Zagreb su na optužbe da je riječ o trgovini organima odgovorili priopćenjem u kojem, među ostalim, tvrde da se sve transplantacije provode se po odobrenju Etičkog povjerenstva KBC-a Zagreb, a nakon provedene evaluacije sudionika.
“Sve poduzete aktivnosti i postupci identični su postupcima koji se provode u svim drugim transplantacijskim centrima u Republici Hrvatskoj u kojima su se provodile transplantacije bubrega od živog nesrodnog darivatelja, priopćeno je iz KBC Zagreb.”
“Broj do sada obavljenih transplantacija bubrega (2500) kao i izvanredni rezultati ishoda liječenja pokazatelj su izvrsnosti i stručnosti transplantacijskog tima za bubreg KBC-a Zagreb te dokaz kvalitete skrbi za pacijente transplantacijskog programa za bubreg KBC-a Zagreb.”
Podsjetmo, novinarka Nataša Škaričić objavila je na portalu UNA da je u jednom slučaju primatelj organa mladi muškarac iz Hrvatske, a donator je mlađi muškarac iz Pančeva, vozač kamiona, osoba niskog socijalnog statusa.
U drugom se slučaju transplantacije radi o pacijentu koji je u KBC Zagreb primljen preko hitne službe, no u bolnici je odmah izazvao pažnju, kazavši da je transplantacija dogovorena za sedam dana. Njegov darivatelj je NK radnik s Kosova, pekar sa šestero djece, koji vrlo slabo govori hrvatski jezik, pa je pri pregledima koristio pomoć prevoditelja, piše Škaričić na portalu UNA.