Članice skupine G7 prihvaćaju privremeno javne investicije u plinski sektor dok države ubrzavaju napore za postizanje energetske neovisnosti od Rusije, stoji u nacrtu zajedničke izjave koja sadrži i odredbu o svijetu bez nuklearnog oružja te sankcije protiv rusko rudarskog sektora
Ako završna izjava u nedjelju, nakon kraja skupa čelnika G7 u Japanu, ostane identična nacrtu u posjedu Reutersa, to će u usporedbi s ministarskim sastankom prošli mjesec predstavljati snažniju podršku najvećih svjetskih ekonomija investicijama u plinski sektor.
Ministri za klimu G7 u travnju su, usprkos neslaganju između Japana i europskih država, usuglasile da plinske investicije „mogu biti prihvatljive za pomoć potencijalnim tržišnim manjkovima” nastalima zbog ruske invazije na Ukrajinu i njezinih posljedica na energetsko tržište.
„U izvanrednim okolnostima ubrzavanja napuštanja naše ovisnosti o ruskoj energiji, javno financirane investicije u plinski sektor mogu biti prihvaćene kao privremen odgovor, ako su implementirane na način sukladan našim klimatskim ciljevima”, stoji u nacrtu.
U njemu se ponavlja podrška sedam država cilju nultih emisija stakleničkih plinova najkasnije do 2050. godine te se naglašava „stvarna i hitna” potreba ubrzanja zelene tranzicije kao sredstva postizanja energetske sigurnosti.
Svijet bez nuklearnog oružja
"Prepoznajući primarnu potrebu za ubrzanjem prijelaza na čistu energiju, naglašavamo važnu ulogu koju mogu imati povećane isporuke LNG-a", stoji u nacrtu.
Njime se ponovno potvrđuju ambiciozni ciljevi razvoja offshore vjetroelektrana i solarnih generatora koji su dogovoreni prošli mjesec u Sapporu.
Čelnici G7 u završnom dokumentu bi trebali izraziti i „predanost postizanju svijeta bez nuklearnog naoružanja”, sigurnom za sve, kroz „realističan, pragmatičan i odgovoran pristup”.
Reuters naglašava da ovaj nacrt nije konačan te bi se do kraja sastanka na vrhu u nedjelju mogao izmijeniti.
Očekuje se da će konačan tekst završne izjave biti objavljen u nedjelju, nakon tri dana skupa u japanskoj Hirošimi.
Sankcije protiv ruske rudarske industrije
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel najavio je da će Europa također uvesti sankcije na ruske dijamante, a Velika Britanija je na početku sastanka u petak objavila nove sankcije protiv ruske rudarske industrije, prije svega na aluminij, dijamante i bakar. Rusija je 2021. izvezla dijamanata u vrijednosti od oko 4 do 5 milijardi dolara.
Čelnici država i vlada G7 trebali bi razgovarati i o nizu drugih sankcija protiv Rusije, uključivo i o američkim mjerama da stave 70 ruskih i stranih entiteta na crnu trgovinsku listu SAD-a.
Britanija će također ciljati dodatnih 86 osoba i tvrtki iz Putinova vojno-industrijskog kompleksa, uz one uključene u energetsku, metalnu i brodsku industriju, rečeno je na skupu. U nedjelju će se sedmero čelnika pridružiti i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.