Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić zatražit će razrješenje svog pomoćnika za veterinarstvo Tomislava Kiša zbog zakazivanja u obavještavanju javnosti o salmoneli pronađenoj u piletini iz Lidla. Poručio je to u izjavi novinarima u Saboru naglasivši kako se o takvim stvarima javnost mora obavještavati
'Lidl je dobio analizu navedenog mesa 2. studenog, mi smo mogli reagirati prije, a ja sam saznao jučer. Ministarstvo je doznalo ranije i onaj tko treba snositi odgovornost snosit će je. Ja sam danas predložio razrješenje gospodina Kiša, pomoćnika ministra za veterinarstvo, a vidjet ćemo dalje što će biti sa stručnim službama', kazao je Tolušić novinarima u Saboru.
Dodao je da je Kiš načelno postupao po proceduri, ali da o svemu nije izvijestio ministra, a Tolušić smatra da je kao prva osoba ministarstva o slučaju salmonela trebao biti obaviješten.
Podsjetimo, informacija da su pileći filei koji su bili na tržištu u Hrvatskoj, točnije u trgovinama Lidla, zaraženi salmonelom objavljena je samo na europskim stranicama RASFF 11. studenoga. Također, vidljivo je da je analiza provedena čak 20 dana ranije, 21. listopada. Ministarstvo poljoprivrede na upit Jutarnjeg lista napisalo je kako javnost nije obaviještena jer je u vrijeme kada je nalaz bio gotov prošao rok trajanja piletine i ona više nije bila na tržištu. Iz ovog odgovora čini se da je piletina ipak bila na tržištu dok se čekao nalaz, što realno znači da i danas netko može u svom zamrzivaču imati zaraženu piletinu koju je u tom trgovačkom lancu kupio u listopadu.
'Smatram da je suludo da mi o takvim stvarima ne izvještavamo javnost, a izvještavamo kad imamo recimo povećan udjel kikirikija u keksima, a ne kad su ovakve stvari koje su definitivno bitne za zdravlje naših građana i to je ono što ćemo u budućnosti spriječiti. Od sada ćemo sve stvari, i one koje nismo obvezni, objavljivati', poručuje ministar.
No zbog svega, Tolušić sada traži odgovornost, a građanima preporučuje da kupuju hrvatsko meso. 'Sve trgovine rade kontrolu svojih proizvoda. Mi, kako smo na zajedničkom europskom tržištu, primjenjujemo iste propise vezano uz kontrolu proizvoda. Trebamo načelno vjerovati onome što napravi poljska veterinarska inspekcija. Mi europsko meso ne kontroliramo na granici, mi kontroliramo svoje meso', kazao je Tolušić.
Meso nije s iste farme u Poljskoj kao jaja kojima se zarazila obitelj iz Bregane, rekao je Tolušić. Upitan zašto je veterinarskoj inspekciji trebalo osam dana da napravi kontrolu od saznanja informacije, Tolušić je kazao da se to provjerava: 'Ako je postojala ijedna greška u tom sustavu, morat će za to odgovarati.'
Oglasio se i Lidl
Nastavno na priopćenje Ministarstva poljoprivrede koje je objavljeno u medijima, Lidl Hrvatska želi dodatno potvrditi da je predmetnu piletinu i pačetinu poslao na redovitu kontrolu ispravnosti u akreditirani laboratorij te je u konkretnom slučaju, po zaprimanju pozitivnog nalaza, odmah obavijestio Ministarstvo poljoprivrede.
'Lidl u svojoj ponudi svježeg mesa ima isključivo originalno zapakirane proizvode te Lidl ni na koji način ne može utjecati na eventualnu kontaminaciju proizvoda. Kako bi se održala zdravstvena ispravnost proizvoda, neophodno je održavanje hladnog lanca od vremena proizvodnje pa do prodaje u našem trgovačkom lancu. Taj hladni lanac višekratno se provjerava neposrednom kontrolom temperature, o čemu se obavezno vode zapisi. Svi zapisi predmet su verifikacije i kontrole.
Željeli bismo ovom prilikom još jednom skrenuti pažnju na to da je za visokorizične namirnice kao svježe meso, vrlo važno da se i nakon kupnje transportiraju i čuvaju na odgovarajućoj temperaturi te da se prije konzumacije pravilno termički obrade kako je i navedeno na deklaraciji proizvoda.
S obzirom na visoke standarde kontrole kvalitete, meso u našoj ponudi zdravstveno je ispravno te ga naši kupci mogu i dalje slobodno konzumirati.
Ako naši kupci još uvijek imaju kupljeni proizvod, mogu ga vratiti u obližnju Lidlovu trgovinu uz povrat novca, neovisno o tome imaju li račun', priopćeno je iz Lidla.
Pivac: Piletina je nabavljena u skladu sa svim procedurama
Priopćenjem se oglasila i Mesna industrija Braće Pivac, poručivši kako poljski dobavljač Indykpol posjeduje sve potrebne standarde i visoke norme u poslovanju hranom.
'Prilikom nabavke i otpreme pošiljki proizvođača Indykpol ispoštovali smo sve nužne procedure i provjere koje su propisane a isto tako poduzeli sve dodatne radnje vezane na vlastite sustave samokontrole proizvoda. Proizvođač nam je dostavio laboratorijske analize koje su pokazale zdravstvenu ispravnost proizvoda. Proizvod smo i mi uzorkovali u ovlaštenom laboratoriju te su nalazi bili uredni. Isporukom prema kupcu su samim tim ispoštovane sve mjere a daljnjim analiziranjem o strane kupca te dobivenom analizom zdravstvene ispravnosti, proizvod se više nije nalazio na tržištu RH jer mu je u međuvremenu istekao rok', poručuju u priopćenju.
'Dakle, proizvod je nabavljen u skladu sa svim HR i EU propisima o zdravstvenoj ispravnosti, uključujući da je proizveden i potječe iz odobrenog objekta od strane EU. U interesu javnosti vrlo je važno napomenuti da termička obrada hrane kao i pravilno postupanje sa istom eliminira opasnost od oboljevanja salmonelom. Također, navedena tvrtka nije ni na kakav način u korelaciji sa tvrtkom proizvođačem jaja već se radi o drugom pravnom subjektu. Mesna industrija Braća Pivac je na raspolaganju svim službama i tijelima oko utvrđivanja relevantnih činjenica', poručuju.