Šokirani smo Vladinom ponudom, izjavio je uime pregovaračke skupine sindikata javnih službi Stjepan Topolnjak nakon sastanka s Vladinom pregovaračkom skupinom u vezi s ponuđenim povećanje osnovice za obračun plaće od dva posto na godišnjoj razini, ocijenivši je neprihvatljivom
Topolnjak je u izjavi za medije nakon sastanaka ponedjeljak u Ministarstvu rada rekao kako je to tek petina od traženih 10 posto te da je prihvaćeno jedino povećanje jubilarne nagrade s 240 na 300 eura.
Zahtjev za topli obrok nije prihvaćen u visini dvije osnovice plaće u odnosu na tražene tri. Smatramo da je to premalo i tražimo od Vlade da korigira svoju ponudu i dogovoreno je da idući sastanak pregovaračkih skupina bude u utorak, kazao je.
Napomenuo je kako je Vlada predložila da povećanje osnovice ide od. 1. ožujka iduće godine, što je sindikatima također neprihvatljivo. Očekujemo da na sastanku prije donošenja državnog proračuna dobijemo novi ponudu koja bi bila zadovoljavajuća za sindikalno članstvo i zaposlene u sustavu javnih službi, istaknuo je Topolnjak.
Što im Vlada nudi?
Ministar rada Marin Piletić uime Vladine pregovaračke skupine rekao je da je Vlada iznijela svoju ponudu kojom prihvaća povećanje jubilarne nagrade te povećanje otpremnine na dvije i pol osnovice u odnosu na traženih tri te povećanje naknade za noćni rad sa sadašnjih 40 povećati na 45 posto u odnosu na traženih 55 posto. Vlada je s obzirom na povećanja u ovoj godini spremna na povećanje osnovice od dva posto s početkom primjene od ožujka isplatom u travnju 2025. Vlada je također je spremna otvoriti novi proces pregovora o osnovici plaće već od travnja do lipnja, pojasnio je Piletić.
Napomenuo je kako je fiskalni učinak Vladine ponude na razni 160 milijuna eura (1,2 milijarde kuna) te da u Vladi smatraju da je njihova ponuda korektna i kontinuitet učinjenog do sada. Bude li potrebe iduće godine korigiramo osnovicu za 2025. i nastavljamo pregovore o osnovici za 2026., najavio je Piletić Zahtjev sindikata s obzirom na fiskalni učinak je milijardu i 50 milijuna eura što nije realno i održivo, ocijenio je.
Sindikati su tražili korekciju Vladine ponude, no istodobno nisu bili spremni na korekciju vlastitih zahtjeva, rekao je dodavši da njihov zahtjev za povećanjem osnovice teži 800 milijuna eura i nije realan.
Odgovarajući na novinarski upit ima li prostora za povećanje Vladine ponude, Piletić je rekao kako će svakako razmotriti i analizirati s obzirom da je u okvirima koji se mogu očekivati u proračunu za iduću godinu. Vlada želi nastavak socijalnog dijaloga na obostrano zadovoljstvo i očekujemo da sindikalna strana svoje zahtjeve stavi u okvir realno mogućeg uvažavajući učinke povećanja primanja iz travnja ove godine.
Upitan o prijedlogu da se dužnosnicima koji završe u istražnom zatvoru ukine povlastica "6+6" vezano uz njihova primanja Piletić je rekao kako treba poštivati presumpciju nevinosti, jer ne znači da će sve biti i osuđeni te da postoji čitav niz dužnosnika koji to pravo nisu realizirali.
Vlada: Piletić novi član Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća
Iz Vlade su u međuvremenu priopćili kako je na današnjoj telefonskoj sjednici izmijenjena Odluke o imenovanju predsjednika i članova Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama, kojom je razriješen dosadašnji član Vijeća Dražen Opalić, a novim članom je imenovan Marin Piletić kao predstavnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.