Tri reprezentativna sindikata INA Grupe, koja zastupaju 60 posto radnika, zaprijetila su u utorak štrajkom ako uprava ne pristane na povećanje plaća. Reagiranje iz INA grupe donosimo u nastavku
Podsjetimo, Sindikat gospodarstva (SING), Sindikat naftne djelatnosti (INAŠ) i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN), upozorili su ranije danas da, kako su naveli, 'u najbogatijoj i najsnažnijoj hrvatskoj tvrtki složene poslove u posebnim uvjetima rada rade potplaćeni stručni radnici s vrhunskim kompetencijama'.
U obraćanju novinarima ispred sjedišta tvrtke zatražili su da INA bude tvrtka u kojoj niti jedan radnik nema ugovor o radu na minimalnu plaću. Zahtijevaju i ujednačavanje dodataka za otežane uvjete rada, poput rada na platformi ili bušotini, i njihovo povećanje za najmanje 35 posto. Tijekom popodneva, stigao je i odgovor iz uprave tvrtke.
'INA je kompanija odgovorna prema svim svojim dionicima i mora voditi računa o dugoročnoj održivosti svojeg poslovanja, što uz adekvatnu kompenzaciju svojih radnika uključuje i pomno upravljanje troškovima. Naša industrija pod pritiskom je sve strožih okolišnih zahtjeva, a uz to potrebna su i ogromna ulaganja kako u zaustavljanje prirodnog pada proizvodnje nafte i plina, tako i u izgradnju održivog rafinerijskog poslovanja te modernizaciju i širenje maloprodajne mreže. Samo u nadogradnju i modernizaciju Rafinerije nafte Rijeka ulažemo nemala sredstva, gotovo 700 milijuna eura, kako bi rafinerija postala održiva i prestala stvarati gubitke kao u proteklim desetljećima.
Istovremeno, kontinuirano ulažemo u poboljšanje materijalnih uvjeta naših radnika, kako bismo ostali konkurentni na tržištu. U posljednjih nekoliko godina, INA je u nekoliko navrata povećavala primanja. Samo u 2023. i 2024. plaće su svim radnicima u INA Grupi rasle prosječno za više od sedam posto godišnje. INA kao odgovoran poslodavac nastoji uskladiti plaće s inflacijom, no isto tako nagrađuje izvrsnost - svake godine dodatne povišice dobivaju radnici koji ostvaruju iznadprosječne rezultate.
INA ostaje otvorena za nastavak socijalnog dijaloga. Cilj nam je postići konsenzus oko kolektivnog ugovora za pregovaračkim stolom, u razumnim okvirima, imajući u vidu dobrobit radnika, očuvanje radnih mjesta i dugoročno poslovanje kompanije', zaključili su iz tvrtke.