ponuda je odjeknula

Trump bacio oko na ukrajinsko blago: Strateška greška Zelenskog mogla bi ga skupo koštati

19.02.2025 u 09:09

Bionic
Reading

Ponuda Donalda Trumpa Ukrajini prošlog tjedna stavila je u središte pozornosti goleme i rijetke mineralne resurse te zemlje, na koje Washington želi steći prava kao odštetu za dosadašnju vojnu podršku. Ukrajina raspolaže značajnim podzemnim nalazištima važnih minerala u vrijednosti do 11,5 bilijuna dolara, uključujući litij, grafit, kobalt, titan, ali i rezerve rijetkog skandija, ključnih za razne industrije, od obrane do proizvodnje električnih vozila

Takva su nalazišta rijetka u Europi te su još uvijek nedovoljno istražena i razvijena. Proces je to koji traje godinama, a nedostaju podaci o kvaliteti rezervi, što je ključna informacija za investitore prije nego što ulože milijune u rudnike.

Interes američkog predsjednika dolazi nakon njegove ponude za kupnju Grenlanda, također bogatog važnim mineralima. Zapadne zemlje nastoje osigurati alternativne izvore rijetkih ruda izvan Kine, zemlje koja dominira globalnim opskrbnim lancem.

Koje rijetke minerale ima Ukrajina?

Ukrajina sadrži procijenjenih 10 posto svjetskih rezervi litija, koji se koristi u proizvodnji baterija, prema podacima vlade. Ove rezerve prostiru se na oko 820 četvornih kilometara, ali dosad nisu bile predmet ozbiljnog rudarenja. Zemlja također ima značajne dokazane rezerve cirkonija, koji se koristi u mlaznim motorima, te skandija, koji još nije eksploatiran, piše Financial Times.

Neke od naslaga tantala, koji se koristi u poluvodičima, niobija, poznatog po supravodljivim svojstvima, i berilija, važnog za zrakoplovnu industriju, rudare se u malim količinama, no njihov potencijal je ogroman. Naime ukrajinski dužnosnici navode da je njihova zemlja među deset vodećih u svijetu po zalihama titana, a koji se koristi u proizvodnji projektila, aviona i brodova. Ipak, samo oko 10 posto dokazanih rezervi trenutačno se eksploatira.

Premijer Denis Šmihal izjavio je ranije ovog mjeseca da bi Ukrajina mogla zamijeniti europski uvoz titana iz Rusije. No Roman Opimah, bivši glavni direktor Ukrajinskog geološkog instituta, rekao je prošlog tjedna da 'ne postoji suvremena procjena' rezervi rijetkih minerala u Ukrajini te da se postojeće procjene temelje na zastarjelim sovjetskim studijama.

Gdje se nalaze prirodni resursi?

Ukrajinska geološka služba navodi da vlada priprema oko 100 lokacija za zajedničko licenciranje i razvoj, no zasad je dostupno malo konkretnih informacija. Mineralni resursi rasprostranjeni su diljem zemlje, ali od početka sveobuhvatne ruske invazije 2022. godine više od 20 posto nalazišta nalazi se u područjima pod kontrolom Rusije, prema procjenama Kijeva.

Australska tvrtka Critical Metals Corp. kupila je licence za dvanaest najvećih nalazišta litija krajem 2021. godine, samo tri mjeseca prije početka ruskog napada. Jedno od njih, nalazište Ševčenko na istoku, palo je pod rusku kontrolu, izjavio je za Financial Times direktor tvrtke Tony Sage.

'To je izgubljeno. To nikada nećemo dobiti natrag', rekao je, dodajući da nalazište na zapadu Ukrajine i dalje ostaje 'dragulj u kruni'.

Što SAD želi?

Trump je prošlog tjedna izjavio da SAD polaže pravo na ukrajinske resurse — od mineralnih naslaga do nafte i plina, pa čak i infrastrukture poput luka — u zamjenu za dosadašnju vojnu pomoć. Ova brojka znatno nadmašuje ukupnih 69,2 milijarde dolara vojne pomoći koju je Washington osigurao Ukrajini od 2014. godine, prema podacima State Departmenta.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbacio je taj prijedlog, inzistirajući na tome da svi rudarski poslovi s američkim tvrtkama moraju biti povezani sa sigurnosnim jamstvima SAD-a nakon prestanka sukoba s Rusijom, prema izvorima upoznatima s pregovorima. Također, on želi da EU i druge zemlje, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade, budu uključene u buduće rudarske projekte.

Rusi neprestano napadaju energetsku infrastrukturu

Investitori i analitičari istaknuli su nekoliko prepreka za razvoj rudarskih projekata: složenu birokraciju, vladine regulative, ograničen pristup geološkim podacima te probleme s osiguravanjem zemljišta.

Neprestani ruski napadi na energetsku infrastrukturu prisilili su neka rudarska poduzeća da se oslone na generatore, povećavajući troškove ekstrakcije i transporta metala.

'Iako Ukrajina ima značajan mineralni potencijal te uspostavljen sektor čelika i ferolegura koji bi se mogao revitalizirati, njezina je budućnost vrlo neizvjesna', rekao je Jack Bedder, osnivač istraživačke grupe Project Blue. 'Ovo ne ide u prilog ulaganjima u projekte koji zahtijevaju desetljeća za financiranje, razvoj i operativnu provedbu', dodao je.

Je li Zelenski pogrešno procijenio situaciju?

Zelenski je prvi predložio dodjelu rudarskih prava američkim tvrtkama kao dio 'mirovnog plana' koji je prošle godine predstavio Trumpu. Međutim europski i ukrajinski dužnosnici smatraju da je možda napravio stratešku pogrešku jer nije jasno definirao vrijednost i uvjete ponude.

'Bilo je to očito napisano kao mamac za Trumpa, ali nedostatak detalja omogućio mu je da sam odredi svoju cijenu', rekao je jedan od visokih europskih dužnosnika.