UHVAĆEN U LAŽIMA

Trumpov savjetnik ekspresno odletio, a što kažu Rusi?

14.02.2017 u 08:58

Bionic
Reading

General Michael Flynn, savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Donalda Trumpa, podnio je ostavku nakon što su američki dužnosnici nizu medija potvrdili autentičnost transkripata njegovih razgovora s ruskim veleposlanikom u SAD-u o ukidanju sankcija Rusiji prije nego što je Trumpova administracija uopće stupila na vlast. Nakon ostavke Flynn se ispričao američkom potpredsjedniku Mikeu Penceu jer ga je doveo u zabludu, iako je rekao da nije razgovarao s ruskim veleposlanikom u Washingtonu Sergejom Kisljakom o antiruskim sankcijama

Kako javljaju svjetski mediji, Flynnova ostavka stigla je nakon više tjedana nagađanja o povezanosti Trumpova savjetnika s Rusijom, na što je upozoravala bivša državna odvjetnica Sally Yates.

U tekstu ostavke Flynn priznaje da je prevario potpredsjednika Mikea Pencea, a on je prethodno javno poricao mogućnost da je Flynn s ruskim veleposlanikom Sergejom Kisljakom razgovarao o ukidanju sankcija koje je uvela Obamina administracija

'Nažalost, zbog brzog tempa događaja, omaškom sam potpredsjedniku Mikeu Penceu i ostalima dao nepotpune podatke o svojim telefonskim razgovorima s ruskim veleposlanikom. Iskreno sam se ispričao predsjedniku i potpredsjedniku i oni su prihvatili moju ispriku', navodi se u Flynnovoj ostavci koju je objavila Bijela kuća. Prema saznanjima Bijele kuće, potpredsjednik Pence je prihvatio Flynnovu ispriku.

Umjesto Flynna, koji je u američkoj javnosti bio poznat kao teoretičar urota, Trump je ekspresno imenovao general potpukovnika Josepha Keitha Kellotta

Podsjetimo, prošlog tjedna The Washington Post priopćio je da je Flynn razgovarao s Kisljakom o antiruskim sankcijama još u prosincu prošle godine, prije inauguracije novog američkog predsjednika Trumpa.

Pozivajući se na američke dužnosnike, list je naveo da su ti pregovori dali Kremlju signal kako Moskva može računati na ublažavanje sankcija koje je prethodna administracija uvela Rusiji zbog navodnih kibernetičkih napada na tijek predsjedničkih izbora u SAD-u.

Iako je Flynn na početku kategorički odbijao te optužbe, putem službenog predstavnika precizirao je da je 'mislio da o tome nije bilo riječi, mada nije mogao sa sigurnošću utvrditi da to pitanje nije bilo na dnevnom redu'.

Nešto kasnije se oglasio i glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, rekavši da nije bilo nikakvih pregovora o ublažavanju sankcija između Rusije i SAD-a.

Inače, američki zakon iz 18. stoljeća, poznat kao Logan Act, zabranjuje neovlaštenim američkim građanima da pregovaraju sa stranim vladama sukobljenima sa SAD-om.