Joanne Chesimard, pripadnica organizacije Black Liberation Army (BLA), pobjegla je 1979. godine iz američkog zatvora, gdje je služila doživotnu kaznu zatvora zbog ubojstva policajca u New Jerseyu, počinjenog 1973. godine
FBI i savezna država New Jersey nude dva milijuna dolara (oko 12 milijuna kuna) nagrade za informaciju koja će dovesti do njenog uhićenja.
Što je malo vjerojatno, budući da je Joanne zbrisala na Kubu, a SAD nema sporazum o izručivanju sa svojim komunističkim susjedom. Sad ima 65 godina, pa je više ne smatraju prijetnjom, ali se još uvijek nalazi na FBI-jevu popisu domaćih terorista. Tek je druga američka državljanka koja se našla na njemu.
Poznata i kao Assata Shakur, Joanne je teta pokojne hip-hop zvijezde Tupaca Shakura. Reper Common 2000. godine objavio je pjesmu A Song for Assata nakon što se sreo s njom u Havani. Pjesma je postala kontroverzna nakon što ga je Michelle Obama pozvala u Bijelu kuću 2011. godine, piše Independent.
Nije baš posve jasno zašto je FBI dodao Joanne na svoj popis natraženijih terorista, osim što je prošlo 40 godina otkad je počinila zločin. Taj popis ne odražava nužno one koji su izravna prijetnja SAD-u, prije imena onih na koje FBI želi skrenuti pozornost javnosti, ne bi li ih se lakše dočepao. Navodni pedofil Eric Toth, koji je zamijenio Osamu bin Ladena na popisu, prošlog je mjeseca prepoznat i uhićen u Nikaragvi.
Odnosi Kube i SAD-a nešto su bolji posljednjih godina. Vlada u Havani pristala je izručiti šačicu bjegunaca. Procjenjuje se da se njih oko 70 još uvijek krije u toj zemlji. No iza Joanne je stao Fidel Castro osobno, što njeno izručenje čini nezamislivim, barem dok je on živ.
Tijekom '70-tih BLA je smatrana revolucionarnom ekstremističkom organizacijom, odgovornom za smrt više američkih policajaca. Te 1973. godine vlasti su tražile Chesimard jer su smatrale da je upletena u niz zločina, uključujući i pljačku banke. Zajedno s još dva suradnika zaustavila su je dva policajca, zbog pokidanog stražnjeg svjetla. Pucali su na policajce i ranili jednog, da bi Chesimard smaknula Wernera Foerstera njegovim vlastitim pištoljem.
Četiri godine kasnije osuđena je na doživotni zatvor zbog više zločina, uključujući i ubojstvo s predumišljajem. Suđenje je proglasila 'linčom porote sastavljene od bijelaca'. Odslužila je dvije godine, nakon čega su naoružani pripadnici BLA upali u zatvor i oslobodili je. Skrivala se i bježala sve dok se nije pojavila na Kubi 1984. godine.