Visoki američki dužnosnik, prvi od puča kojim je svrgnut predsjednik Mohamed Mursi, posjetit će Egipat i u ponedjeljak u Kairu održati razgovore na visokoj razini, a isti se dan očekuju i prosvjedi tisuća Mursijevih pristalica.
Egipćani, šokirani nasilnim prosvjedima u kojima su ubijene 92 osobe, unatoč podjelama sumnjičavi su prema potezima službenog Washingtona, piše Reuters.
Zamjenik američkoga državnog tajnika William Burns mogao bi biti suočen s teškim pitanjima u Kairu u kojem je na portrete američke veleposlanice Anne Patterson dopisano "Idi kući, vještice", a on govori arapski pa mu to neće promaknuti.
Tijekom posjeta koji se događa u trenutku kad prijelazni premijer upravo završava sastavljanje nove vlade, Burns će razgovarati i s predstavnicima egipatske vojske.
Vlada ima zadaću da provede plan vojske i u rokuod otprilike šest mjeseci održi parlamentarne izbore kako bi se u Egipat vratila civilna vlast. Vojska je 3. srpnja svrgnula Mursija u trenutku kad su milijuni Egipćana izašli na ulice i tražili njegov odlazak.
Taj je potez izazvao bijes pristalica Mohameda Mursija, prvoga slobodno izabranog egipatskog predsjednika pa su se ulice pretvorile u bojno polje na kojem je 5. srpnja bilo 35 mrtvih.
Islamistički gerilci u egipatskoj pokrajini Sjevernome Sinaju na granici s Izraelom i Pojasom Gaze pozivaju ljude na ustanak protiv vojske, a u nizu napada izvedenih u tom kraju poginulo je od trećesrpanjskoga puča najmanje 13 ljudi, uglavnom pripadnika snaga sigurnosti.
U najnovijem napadu islamistički su gerilci raketnim bacačima napali autobus koji je prevozio radnike tvornice cementa u sinajskome gradu El Arišu i ubili najmanje trojicu, a ranili 17 radnika.
Kriza u arapskoj državi s najviše stanovnika, koja je 1979. s Izraelom potpisala mirovni sporazum i koja nadzire strateški važan Sueski kanal, uznemirila je saveznike u toj regiji i na Zapadu.
U priopćenju američkog State Departmenta kaže se da Burns kani "naglasiti američku potporu egipatskome narodu, te nužnost prestanka nasilja i prijelaza na demokratski izabranu civilnu vlast koja će uključivati sve strane".
Sjedinjene Države uporno izbjegavaju rušenje Mursija nazvati vojnim udarom jer bi po američkim zakonima iz osamdesetih zbog puča Amerika morala obustaviti slanje vojnepomoći u Egipat, a riječ je o 1,3 milijarde dolara svake godine.
Muslimansko bratstvo taj događaj zove pučem, ali čelnik egipatske vojske Abdel Fatah al-Sisi tvrdi da je vojska samo izvršavala volju naroda koji je 30. lipnja masovno na ulicama tražio Mursijev odlazak.
Još se ne zna hoće li se Burns koji će u Egiptu biti do utorka sastati s članovima Muslimanskoga bratstva.