MUP RH izdao je priopćenje vezano za zaštitu policijskih službenika, a time i građana od moguće pojave ebole. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
''U cilju zaštite pučanstva od zaraznih bolesti, pa tako i ebole koja se pojavila u nekim državama zapadne Afrike, Ministarstvo unutarnjih poslova u skladu s posebnim propisima kontinuirano i neposredno surađuje s Ministarstvom zdravlja i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo.
Temeljem upute Ministarstva zdravlja od travnja ove godine provode se mjere općeg opreza i zaštite od ebole na svim graničnim prijelazima. Sukladno navedenoj uputi, odnosno posebnim propisima, a prema analizi rizika, konkretnoj situaciji i iskazanim simptomima, za policijske i druge službenike preporučeno je korištenje osnovne zaštitne opreme za jednokratnu uporabu, kao što su zaštitne rukavice, zaštitna maska i sl., kojih policijske uprave imaju u dovoljnim količinama, a naložena je i kontinuirana opskrba te briga o ravnomjernom i pravovremenom zaduživanju.
U skladu s uputom Ministarstva zdravlja, odnosno uspostavljenim referalnim sustavom, policijski službenici mogu kontaktirati dežurnog graničnog sanitarnog inspektora ili dežurnog epidemiologa poradi konzultiranja oko svakog stanja ili ponašanja stranaca, i izvan njihovog uredovnog radnog vremena.
Iako Republika Hrvatska nema direktnih zrakoplovnih ili pomorskih linija, tijekom granične kontrole provodi se poseban postupak tzv. profiliranja putnika kroz utvrđivanje itinerera svakog putnika i sukladno tome poduzimaju se propisane mjere u skladu sa Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Nezakoniti migranti u Republiku Hrvatsku ne dolaze izravno s ugroženih područja, nego se prije nezakonitog ulaska uvijek duže vrijeme (od nekoliko mjeseci do nekoliko godina) zadržavaju u drugim državama jugoistočne Europe, uglavnom u Grčkoj.
U Republici Hrvatskoj do sada nije bilo putnika ili osoba koja bi imala simptome ebole.
Prihvatni centar za strance Ježevo i Prihvatilišta za tražitelje azila koji su zbog prirode svoga posla najizloženiji, funkcioniraju normalno uz provođenje navedenih standardnih mjera zaštite.
Prema priopćenju Ministarstva zdravlja od 8. kolovoza 2014. godine, rizik od zaraze virusom ebole – hemoragijske groznice u Republici Hrvatskoj i dalje je iznimno nizak i u našoj zemlji nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze tom bolešću. Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo stalno prate razvoj situacije i ovlašteni su donijeti odluku o proglašenju epidemije i konkretnim mjerama. Takva odluka zasad nije donesena, tako da su do tada na snazi opće i standardne mjere zaštite, uz standardnu zaštitnu opremu koja se i inače može koristiti kod razgovora ili kontakta sa nezakonitim migrantima.''