POTOP I U SUSJEDSTVU

U Sloveniji do 240 litara po m2, u Italiji četvero mrtvih

15.10.2015 u 19:57

Bionic
Reading

Olujno nevrijeme i bujice u južnoj i središnjoj Italiji nastavilo se u četvrtak i drugog dana broj žrtava porastao je s dvije na četiri, a počele su i rasprave o odgovornosti vlasti zbog zanemarivanja okoliša. Zbog jakih padalina u Sloveniji je i u četvrtak na snazi drugi, najviši stupanj opasnosti od prirodnih nepogoda, vodostaji su u porastu, no nema većih poplava, osim uz granicu s Italijom, gdje je u zadnjih 60 sati palo od 150 do 240 litara oborina po četvornom metru

Rijeka Aniene blizu Rima poplavila je kasno u srijedu i pokrenula klizište koje je usmrtilo muškarca dok je upravljao vozilom.

U pokrajini Abruzzo poginula je žena na koju se srušio zid uslijed obilnih kiša.

Ministar za okoliš Gian Luca Galleti upozorio je da su u Italiji dugo vremena zanemarivane opasnosti povezane s poplavama i klizištima, a gradnja mimo propisa od Drugog svjetskog rata diljem zemlje dodatno je pogoršala stanje.

'Naša je zemlja u opasnosti jer godinama, desetljećima, zanemarivali smo je i nismo izvodili preventivne radove', rekao je Galleti za TV SkyTg24.

Meteorolozi su upozorili da će se oluje nastaviti na jugu Italije do petka, a tijekom vikenda nevrijeme će pogoditi sjeverne i središnje pokrajine.


Slovenska Agencija za okoliš objavila je popodne da je u većini ostalih dijelova zemlje palo od 30 do 100 litara na kvadratni metar, a smirivanje se očekuje u petak, do kada će se padaline nastaviti zbog vrlo vlažnog zraka koji donosi ciklona sa sjevernog Sredozemlja.

Do mjestimičnih izlijevanja vodotoka došlo je u zapadnoj Sloveniji, u područjima rijeka Vipave i Soče, a u više drugih regija s pojačanim padalinama do mjestimičnih odrona na cestama i aktiviranja klizišta. Dežurne službe upozoravaju i na potrebu prokuhavanje vode za piće u krajevima gdje se koriste crpilišta koja su zamućena zbog jakih padavina.

U Novoj Gorici, na sjeverozapadu zemlje, preventivno su oko nekih objekata postavljene vreće s pijeskom, a vatrogasci su u više drugih krajeva vodu ispumpavali iz prizemlja i podrumskih prostorija nekih zgrada. Rijeka Krka, koja je pritok Save, poplavila je dijelove lokalnih cesta oko Kostanjevice na Krki.