Samo osam dana nakon što je splitski gradonačelnik Ivica Puljak najavio uklanjanje s Pjace kamenog postolja za zastavu, popularnog štandarca, na kojem su uklesani povijesni datumi Splita, u subotu su počeli radovi na uklanjanju
Tijekom radova, na Pjacu je došao i akademski kipar Kuzma Kovačić, autor štandarca koji je, vidjevši da je počelo uklanjanje tog postolja, pozvao policiju.
Sve je nadzirao zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević kojem se, u jednom trenutku, nakon što je dao izjavu medijima, obratila kiparova supruga Barbara Kovačić s pitanjem zašto se spomenik uklanja. Nakon toga je počela rasprava u kojoj je, nakon objašnjenja kiparovoj supruzi, Ivošević naposljetku poručio i da 'slobodno u kući digne talijansku zastavu'.
Do ranog popodneva je uklonjen drveni dio za zastavu, dok bi tijekom popodneva trebalo biti uklonjeno i kameno postolje.
Splitski gradonačelnik Ivica Puljak izjavio je u četvrtak da će poštivati sudsku odluku i s kamenog postolja za zastavu, štandarca, na Pjaci ukloniti naknadno upisani datum oslobođenja Splita od fašizma, te najavio postavljanje novog štandarca na kojem će biti upisani svi važni datumi. Puljak je prošlog tjedna na konferenciji za novinare podsjetio da je splitsko Gradsko vijeće donijelo odluku o tome da se datum oslobođenja Splita od fašizma upiše na štandarac. No, taj je datum bio sporan Kuzmi Kovačiću, autoru štandarca te je podigao tužbu, a sud mu je dao za pravo.
Splitski je gradonačelnik tada rekao da gradske vlasti poštuju zakon te najavio da će ukloniti naknadno uklesan datum oslobođenja grada od fašizma što je ubrzo i učinjeno. Istodobno, najavio je pokretanje procedure da se na istom mjestu na Pjaci postavi novi štandarac, koji neće biti ničije autorsko djelo tako da 'povijest Splita ne ovisi o odlukama pojedinaca sa sumnjivim namjerama'.
Rekao je i da se Kovačić ne može pomiriti sa činjenicom da je Split danas u Hrvatskoj i najavio da će na novom štandarcu biti upisani svi datumi koji su i na sadašnjem. Još je kazao i da će sadašnji štandarac, nakon što izbrišu datum oslobođenja Splita od fašizma, ponuditi Muzeju pobjede u Drugom svjetskom ratu u Šibeniku da tamo ostane kao spomen na pokušaj prekrajanja povijesti Splita.
Štandarac iz 90-tih godina
Na štandarcu postavljenom koncem devedesetih godina upisani su važni datumi iz gradske povijesti: gradnja Dioklecijanove palače u trećem stoljeću, doseljavanje iz obližnje Salone oko 640. godine, usvajanje prvog gradskog statuta 1240. godine, pobjeda narodnjaka na izborima 1882. godine te proglašenje samostalnosti Hrvatske 1991. godine. Udruge antifašista godinama su zahtijevale da se ondje dopiše i datum oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, a vlast Ivice Puljka uslišila im je želju i nakon odluke Gradskog vijeća dopisala: 26. 10. 1944., dan oslobođenja Splita od fašizma.
Kovačić se tomu usprotivio, no u Gradu Splitu bili su stava da se njegova autorska prava odnose samo na izvedbu štandarca, dok tekstualni dio određuje Gradsko vijeće. Trgovački sud ima drugačije mišljenje i presudio je da su povrijeđena kipareva autorska prava, pisao je ranije tportal.