Tužiteljstvo je dodalo da uhićenje i hitne dokazne radnje provodi Pnuskok po nalogu Uskoka
Uskok je priopćio da je u Slavonskom Brodu u tijeku uhićenje i provođenje hitnih dokaznih radnji u odnosu na pravosudnog djelatnika za kojeg se osnovano sumnja da je počinio kazneno djelo protiv službene dužnosti. Tužiteljstvo je dodalo da uhićenje i hitne dokazne radnje provodi Pnuskok po nalogu Uskoka. U Uskoku nadodaju da će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju, o čemu će tužiteljstvo pravodobno obavijestiti javnost.
Uhićeni sudac krivotvorio dokument
Jutarnji list neslužbeno doznaje da je riječ o sucu Općinskog suda u Slavonskom Brodu Mirku Živiću, a kazneno djelo koje mu se stavlja na teret najvjerojatnije se odnosi na slučaj od 18. veljače ove godine kada je donio rješenje o produljenju istražnog zatvora državljaninu Moldavije Elmiru Bairamovu, o čemu je pisao portal Telegram.
Živić je prema pisanju portala rješenje krivotvorio. U zapisniku s ročišta, naime, stoji da se Ana-Maria Bogović, braniteljica okrivljenog Bairamova po službenoj dužnosti, složila s produljenjem istražnog zatvora i odrekla se prava na žalbu pa je rješenje postalo pravomoćno, a Moldavac se i danas nalazi u pritvoru.
Problematično je u tome što odvjetnica Bogović tog dana uopće nije bila u sudnici, niti je dobila poziv za ročište, što znači da se nije ni složila s produljenjem istražnog zatvora za svoga branjenika, niti se odrekla prava na žalbu, piše Jutarnji. Dapače, ona je na tako krivotvoreno rješenje uložila žalbu pred Županijskim sudom u Slavonskom Brodu, čija je Stalna služba u Požegi, 12. ožujka ove godine, poništila prvostupanjsko rješenje i predmet uputila na ponovno rješavanje. U drugostupanjskom rješenju zaključeno je da je sudac Živić "počinio bitnu povredu odredba kaznenog postupka". Rješenje je, dakle, doneseno 18. veljače, a odvjetnici Bogović poziv za ročište uručen je tek sljedećeg dana.
"Iz navedenoga proizlazi kako braniteljica nije bila uredno obaviještena o održavanju sjednice vijeća, pa kako je ista trebala biti uredno obaviještena, nije bilo uvjeta za održavanje sjednice, čime je počinjena bitna povreda odredaba kaznenog postupka", stoji u obrazloženju drugostupanjskog rješenja.
Druga akcija u dva dana
Druga je ovo Uskokova akcija u samo dva dana. Podsjetimo, jučer je Uskok na temelju svojih izvida pokrenuo istragu protiv petorice službenika Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP), a Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) samostalnu istragu protiv još dvojice službenika tog ministarstva zbog prevara s troškovima smještaja. EPPO i Uskok su izvijestili da se sedmorica službenika Ministarstva u obje paralelno vođene istrage sumnjiče za kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti.
Uskok je priopćio da su istragom obuhvaćena petorica hrvatskih državljana u dobi od 37 do 57 godina zbog sumnje da su od ožujka 2019. do 29. studenoga 2024., kao službenici MVEP-a, nakon službenih putovanja u inozemstvu, sukladno dogovoru, sačinjavali lažne račune kojima su neistinito prikazali uvećane troškove smještaja. Prema sumnjama Uskoka, 44-godišnjak i 53-godišnjak su poslije službenog putovanja u Njemačku izradili dva lažna hotelska računa te lažan hotelski račun nakon službenog putovanja u Irsku.