TAJNOVITO ISIJAVANJE

U Velikoj piramidi otkrivena velika anomalija

12.11.2015 u 14:19

Bionic
Reading

Na Velikoj piramidi u Gizi tijekom termičkih snimanja građevnih blokova otkrivena je neobična velika anomalija koju znanstvenici za sada ne mogu sa sigurnošću objasniti; o njezinim mogućim uzrocima postoje tek različite hipoteze

'Ova je anomalija stvarno prilično impresivna, a nalazi se izravno pred nama, na razini zemlje', rekao je Mehdi Tayoubi utemeljitelj pariškog Heritage Innovation Preservation Instituta koji je neobičnu lokaciju analizirao u listopadu različitim tehnikama – infra-crvenom termografijom, mionskom radiografijom i 3D rekonstrukcijom.

Veliko temperaturno odstupanje, otkriveno na istočnoj strani građevine, zabilježeno je prilikom skeniranja koja su provođena za dana, od jutra do večeri, tijekom zagrijavanja i hlađenja kamenih blokova, a dobro se vidi na infra-crvenim snimkama. Mjerenja pokazuju da temperature jedne skupine blokova odudaraju od temperatura okolnih za oko 6°C, što je mnogo više od uobičajenih varijacija koje se kreću između 0,1°C i 0,5°C.

'Za sada imamo nekoliko hipoteza, ali ne i konačne zaključke, rekao je za AFP Tayoubi.

Prema jednoj teoriji blokovi piramide stare oko 4.500 godina mogli bi biti napravljeni od različitih materijala koji se nejednako zagrijavaju. Prema drugoj iza anomalije bi se mogao nalaziti neki prazan prostor, prolaz ili soba, a prema trećoj u tom bi dijelu mogle postojati određene pukotine koje omogućuju strujanje zraka.

Stručnjaci se uglavnom slažu da u činjenici da se anomalija nalazi na istočnoj strani ima dosta logike. Naime, sve piramide u Gizi orijentirane su prema istoku. Na toj strani one gledaju prema Nilu, a to je i smjer iz kojeg se najčešće prilazi piramidama. Konačno u drevnoj egipatskoj religiji one su povezane s kultom Sunca, odnosno boga Ra.

Keopsova piramida ima najsloženiji kompleks prolaza od svih poznatih piramida, a moguće je da su tijekom gradnje planovi konstrukcije više puta mijenjani. Primjerice u originalnoj izvedbi faraonova grobnica, poznata kao 'kraljevska odaja', bila je smještena pod zemljom da bi u konačnici završila je blizu vrha građevine.

Keopsova piramida je najstarija i najveća piramida u kompleksu u Gizi, a nalazi se na najstarijem popisu sedam svjetskih čuda. Za faraona Kufua, kojeg su Grci zvali Keops, gradio ju je Kufuov nećak Hemiunu. Stručnjaci procjenjuju da je u gradnji koja je trajala oko 20 godina sudjelovalo oko 100.000 ljudi. Svaki kameni blok od vapnenca ili granita visok je 2 m, a neki su dugi oko 5 m. U prosjeku su teški oko dvije tone. Vađeni su u kamenolomu na lijevoj obali Nila i dopremani čamcima u proljeće, kada se rijeka izlijevala.