Kijev i Moskva navodno pregovaraju o prekidu napada na energetske objekte obiju strana. Prema izvješću Financial Timesa, upućeni izvori tvrde da se vodi dijalog uz posredovanje Katara, a dogovor bi mogao označiti najvažniju deeskalaciju sukoba od početka ruske invazije 2022. godine.
Prema izvorima FT-a, Ukrajina želi obnoviti dijalog s Moskvom, s ciljem zaštite vlastite infrastrukture od ruskih napada. Ova inicijativa dolazi nakon što je u kolovozu prethodni pokušaj postizanja dogovora propao zbog napada ukrajinskih obrambenih snaga u Kurskoj oblasti. Prema izjavama osoba upoznatih sa situacijom, sadašnji pregovori uključuju razgovore o energetskoj infrastrukturi, u nastojanju da se izbjegne ponavljanje prošlogodišnje razorne zime za ukrajinske građane i gospodarstvo.
‘Vode se vrlo rani razgovori o mogućem ponovnom pokretanju pregovora. Sada se razgovara o energetskim objektima’, izjavio je za FT jedan od izvora. Dogovor o zaštiti ključnih energetskih kapaciteta mogao bi pokazati spremnost Moskve za šire mirovne pregovore.
Neformalni dogovori i smanjena učestalost napada
Iako se formalni sporazum tek treba postići, izvori navode da su Ukrajina i Rusija već smanjile učestalost napada na energetske objekte kao rezultat pregovora obavještajnih službi. Ovo smanjenje napada dolazi u ključnom trenutku jer se Ukrajina suočava s ozbiljnim prijetnjama svojim kapacitetima za proizvodnju električne energije. Naime, prošle je zime gotovo polovica ukrajinske energetske infrastrukture bila uništena ruskim raketnim napadima, čime su milijuni Ukrajinaca ostali bez struje i osnovnih životnih uvjeta.
Financial Times ističe da su obje strane, i Kijev i Moskva, ranije prepoznale važnost obustave napada na energetske resurse kao pitanje od zajedničkog interesa. Na ovaj način, mogućnost postizanja trajnog sporazuma o nenapadanju energetskih objekata otvara prostor za dodatne pregovore, ali i za potencijalni prijelaz prema široj mirovnoj inicijativi.
Skepticizam i izazovi s obje strane
Ipak, još uvijek postoje ozbiljne prepreke za postizanje konačnog dogovora. Prema izjavama ruskih izvora, Vladimir Putin vjerojatno neće pristati na obustavu napada sve dok ruske snage ne uspiju potpuno istisnuti ukrajinske trupe iz Kurske regije, gdje Ukrajina još uvijek kontrolira značajna područja, približno 600 kvadratnih kilometara teritorija. S druge strane, Ukrajina najavljuje nastavak napada na ključne energetske ciljeve unutar Rusije, uključujući rafinerije nafte, kako bi zadržala pritisak na Moskvu i prisilila je na pregovore.
‘Obje strane shvaćaju da bi zaustavljanje napada na energetske objekte, poput ukrajinskih elektroenergetskih mreža i ruskih kapaciteta za preradu nafte, bilo korisno za obje strane. No, teško je očekivati da će Putin pristati na konačan dogovor bez daljnjih vojnih pomaka’, rekao je visoki dužnosnik za FT.
Sjećanje na prošlogodišnji prešutni dogovor
Ukrajinski izvori također podsjećaju da je prošle jeseni već postignut prešutni dogovor između Kijeva i Moskve o uzdržavanju od napada na energetske objekte. Taj dogovor, iako neformalan, pokazuje da postoji povijest obostrano korisnih dogovora, čak i usred sukoba
I dok su dosadašnji pregovori usmjereni prvenstveno na zaustavljanje napada na energetske objekte, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nedavno je izjavio da bi obustava ruskih napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu i teretne brodove mogla otvoriti put za šire mirovne pregovore.