Ukrajinske snage koje su sudjelovale u prošlogodišnjem upadu na ruski teritorij nisu imale pojma da će krenuti u prekogranični napad sve do dana prije misije, rekao je jedan od zapovjednika za Business Insider
Olekseh Vovkotrub bio je zapovjednik 1. voda 1. jurišne satnije 33. zasebne jurišne pukovnije kada je njegova jedinica ušla u rusku regiju Kursk 6. kolovoza lani. Otkrio je nove detalje operacije u nedavnom razgovoru za BI. Invazija, koja je iznenadila ukrajinske partnere i zatekla Moskvu potpuno nespremnu, označila je najveći napad stranog neprijatelja na rusko tlo od Drugog svjetskog rata.
Strogo povjerljivo
Vovkotrub je rekao da je operacija bila povjerljiva te da su se ukrajinske snage okupile u sjeveroistočnoj regiji Sumi, koja graniči s Rusijom, ali u to vrijeme nisu znale konačni cilj. Do tog trenutka rat se gotovo u potpunosti vodio u Ukrajini, izuzev nekoliko prekograničnih napada.
'Detalji misije otkriveni su nam tek dan prije raspoređivanja. Naravno, dečki su bili malo nervozni, ali sve u svemu, raspoloženje je bilo na visokoj razini. Bili smo željni udariti neprijatelja na njihovom teritoriju', prisjetio se Vovkotrub. Naveo je da je njegova misija u Kursku bila zauzeti i zadržati uporište voda dok pješaštvo ne stigne kako bi osiguralo položaj. Njegova je postrojba napredovala u Rusiji kao dio oklopne formacije potpomognute borbenim vozilima pješaštva Marder njemačke proizvodnje i tenkovima T-72 iz sovjetske ere.
Misija bez gubitaka
Ukrajinski vojnici rekli su da su mogli lako probiti ruske granice nailazeći na vrlo malo ili nimalo otpora sve dok nisu stigli do predgrađa Sudže. Tek drugog jutra nakon invazije na Kursk vod se prvi put uključio u borbu. Ukrajinci su se sukobili s ruskim vojnicima dok su čistili dva sela u okrugu Sudža, samo nekoliko kilometara od granice.
'Na kraju je misija uspješno završena, bez ikakvih gubitaka s naše strane', rekao je Vovkotrub. Njegova jedinica ostala je u Kursku do kraja kolovoza.
Ukrajinske snage brzo su zauzele oko 500 četvornih kilometara u Kursku i desetke sela tijekom prvih tjedana invazije, što je trebalo ublažiti pritisak na druge bojišnice i pružiti Kijevu više utjecaja na potencijalne mirovne pregovore. Protuofenzive Rusije u mjesecima nakon toga dovele su do povratka otprilike polovice okupiranog teritorija koji je prvobitno izgubila u Kursku, ali Ukrajina je još uvijek stacionirana na tom području.
Moskva se oslanjala na raspoređivanje tisuća sjevernokorejskih snaga da im pomognu očistiti regiju, ali bezuspješno. Ukrajinska vojska nedavno je otkrila da Sjevernokorejci nisu tjednima viđeni, sugerirajući da su se možda povukli.