Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda obnovilo je u petak na šest mjeseci, svoju političku misiju Manua u Afganistanu rezolucijom koja uz to poziva talibane da sastave uključivu i reprezentativnu vladu i na sudjelovanje žena u društvenom životu
Rezolucija, koju je 15 članica Vijeća usvojilo jednoglasno, inzistira na "važnosti uspostave uključive i reprezentativne vlade" i zahtijeva "puno, ravnopravno i veliko sudjelovanje žena, poštivanje ljudskih prava, uključujući prava žena, djece i manjina".
Tekst rezolucije su sastavile Estonija i Norveška, koja je pozdravila "složnu poruku" Vijeća u pogledu Afganistana.
U kolovozu rezolucija Vijeća sigurnosti je tražila slobodu kretanja za Afganistance koji su željeli napustiti zemlju, ali je dobila samo 13 glasova pošto su Rusija i Kina bile suzdržane.
U svom posljednjem dokumentu Vijeće sigurnosti naglašava "važnu ulogu Organizacije Ujedinjenih naroda u promociji mira i stabilnosti u Afganistanu".
Rezolucija također priznaje "potrebu udvostručenja napora za dostavu humanitarne pomoći Afganistanu" i potvrđuje "važnost borbe protiv terorizma" u zemlji.
Prema diplomatskim izvorima, talibani se nisu protivili produljenju UN-ove misije koja ako ostaje do 17. ožujka 2022..
"Prisiljeni su biti fleksibilniji i pragmatičniji su nego tijekom 1990.-ih kada su prvi put bili na vlasti", drži jedan UN-ov neimenovani stručnjak za to područje. "Talibanima treba UN i to je naša poluga da utječemo na njihove odluke", rekao je, kako prenosi agencija France presse.
Članovi Vijeća sigurnosti traže u rezoluciji od glavnog tajnika Antonia Guterresa da ih izvijesti o stanju u Afganistanu i aktivnostima Manuae svaka dva mjeseca do sredine ožujka i da im podnese pisano izvješće do 31. siječnja o budućnosti mandata UN-ove misije.
Taj dokument treba uključivati "operativne i strateške preporuke u odnosu na nedavna politička, sigurnosna i socijalna zbivanja", precizira rezolucija.
Posljednjih tjedana, nekoliko nevladinih udruga, Amnesty International ili Human Rights Watch, inzistirali su na tome da UN i njihovih oko 2000 predstavnika u Afganistanu ostanu u zemlji kako bi mogli izvijestiti o kršenju ljudskih prava.