Premijer Andrej Plenković u Berlinu je sudjelovao na sastanku Berlinskog procesa, nakon čega se obratio novinarima. Odgovorio je na pitanje o prodaji udjela Sberbanke u Fortenovi Saifu Alketbiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. 'Kolege iz Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva financija dosta su komentirali na tu temu. No, najvažnija točka je da kompanija funkcionira i funkcionira dobro. Pred našim očima kolabirala je prije pet i pol godina, a da nije intervenirala Vlada s posebnim zakonom i izvanrednom Upravom doživjeli bismo kolaps OPG-ova, dobavljača, radnih mjesta', kazao je Plenković
Premijer je podsjetio da je Vlada izborila iznimku u EU za prodaju udjela Sberbanke do 31. listopada, jer je to kompanija dugo najavljivala i postojao je interes da se to riješi. Postajao je ozbiiljan interes i priprema hrvatskih mirovinskih fondova koji su tražiili odobrenja, a Vlada ih je dala. Na kraju se to nije realiziralo jer se dio suvlasnika u jednom fondu odlučio povući, a premijer je tada tražio da se uključe obavještajci i ispitaju što se događa. 'To je sve bilo neformalno i neslužbeno i nikakvih tu upliva bilo koga sa strane Vlade nije bilo ni na što', dodao je Plenković.
'Ovo što se dogodilo sada je da iz Sberbank nisu nikoga informirali, ni nas ni Upravu Fortenove. Vidjet ćemo uopće o kome se radi, je li transakcija zakonita i da li je stvarni ulagač ovaj gospodin koji se sada intenzivno pojavio u medijiima uz PR agenciju. Moramo jako dobro sagledati što se tu sve događa. Nama je najbitnije da kompanija normalno funkcionira', kazao je.
Rekao je da i on čita da je gospodin s njim tražio sastanak, ali o tome ne zna ništa jer je bio na samitu u Berlinu.
Podsjetimo, ni hrvatska Vlada ni Fortenova grupa nemaju nikakva službena saznanja o prodaji udjela Sberbanke Saifu Alketbiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je mimo međunarodnih 'regula' i sankcija Rusiji stekao 43,4 posto udjela u toj kompaniji kupnjom udjela Sberbanke. Informacije se još uvijek prikupljaju.
'Fortenova grupa nema nikakva službena saznanja o prodaji udjela Sberbanke. Imovina Sberbanke je pod sankcijama i za kupoprodaju je potrebno ishoditi posebne dozvole tijela nadležnih za provedbu sankcija', odgovoreno je na upit Hine iz te grupe.
Prvi potencijalni kupac udjela Sberbanke, mađarski Indotek te dozvole nije uspio ishoditi, podsjetili su iz Fortenova grupe.
U drugom pokušaju odnosno prodaji mirovinskim fondovima dozvole su pribavljene, ali su predstavnici njemačkog Allianza u Nadzornom odboru AZ fonda zaustavili kupoprodaju, dodali su.
"Prema saznanjima Fortenova grupe, nikakve daljnje dozvole za prodaju nisu ishodovane te ne vidimo kako se valjana kupoprodaja mogla dogoditi. Također, nakon mirovinskih fondova nije bilo drugih dubinskih snimanja kompanije. Ukoliko je došlo do izbjegavanja sankcija radi se o kaznenom djelu i kompanija u tome nije sudjelovala", naveli su u svom odgovoru iz Fortenova grupe.
Financijska transakcija, koja se odnosi na 43,4 posto udjela u nizozemskom holdingu Fortenova Group, jedinom dioničaru Fortenova Grupe d.d., dovršena je u ponedjeljak 31. listopada, priopćeno je u srijedu navečer iz agencije za odnose s javnošću Millenium promocije.
“Sa zadovoljstvom objavljujemo kako je Saif Alketbi dovršio kupnju 43,4 posto udjela koje je u Fortenova Grupi držao Sberbank. Ovime započinje razdoblje strateškog ulaganja Saifa Alketbija u Republiku Hrvatsku, a uvjereni smo kako će ovo ulaganje biti iznimno korisno za Fortenova Grupu i hrvatsku ekonomiju”, poručili su povodom zaključenja tee transakcije iz ureda Saifa Alketbija.
Podsjetimo, ruski Sberbank ušao je u vlasničku strukturu te grupe u travnju 2019. godine, nakon uspješne implementacije nagodbe vjerovnika u Agrokoru. Taj udjel Fortenove grupe u vlasništvu je SBK ART LLC, čiji je krajnji većinski vlasnik Sberbank of Russia.