Pomoć Ukrajini, ali i situacija s koronavirusom jedne su od tema na sjednici Vlade na kojoj se uvodno obratio premijer Andrej Plenković
Plenković je na početku osudio napad u Kramatorsku. 'Još jedan dokaz brutalne ruske agresije na Ukrajinu, koji najoštrije osuđujemo', kazao je Plenković.
Spomenuo je i skup u Mostaru. 'Izrazili smo želju kao prvi partner u BiH da i dalje snažimo svoju poziciju u BiH te da pomaženo BiH u procesu reformi i procesu puta u EU. Kuća se gradi od temelja, a temelji su najbitniji kad su pošteno stavljeni', poručio je premijer.
'Danas se prisjećamo i 30 obljetnice osnivanja HVO-a', rekao je.
Osvrnuo se i na sjednicu GSV-a koja je održana početkom tjedna. 'Bio je sastanak socijalnog vijeća, razgovarali smo o demografskoj politici i planu oporavka. Zahvaljujem predstavnicima sindikata na svim idejama. Naši razgovori sa sindikalistima se vode i o drugim temama', rekao je Plenković.
Čestitao je Tomislavu Žigmanovu na izboru i ulasku u skupštinu Srbije. 'Dobro je da Hrvatska ima svog političkog predstavnika. To će pridonijeti i zaštiti prava hrvatske manjine', kazao je.
Osvrnuo se i na ukidanje mjera, kazavši da je 'dobro da se vraća noramalan život'. 'I dalje treba zadržati oprez, ali činjenica je da je omikron varijante manje opasna za zdravlje nego što su bile ranije i zbog toga smo na tragu epidemioloških procjena i prateći stanje u Europi ukinuli mjere', rekao je Plenković.
O detaljima mjera progovorio je i ministar zdravstva Vili Beroš. 'Uz više od 70 posto cijepljenog odraslog stanovništva te uz značajan broj stanovnika s imunitetom stečenim preboljenjem, kolektivna razina imuniteta je zadovoljavajuća stoga su sazrele okolnosti za vraćanje uobičajenim životnim tijekovima. Silazna putanja epidemije i blaže kliničke slike daju nam razlog za optimizam, no popuštanjem mjera ne smijemo popustiti i u nužnom oprezu', kazao je Beroš.
Posebne mjere ostaju u zdravstvu i socijalnoj skrbi, gdje će se nastaviti provoditi dio dosadašnjih mjera. Zaspolenici će se testirati najmanje jednom tjedno, a za pacijente ostaju ista pravila kao i dosad.
Ukrajini žurna pomoć
Kao izraz solidarnosti Hrvatska će, temeljem njezina zahtjeva, Ukrajini uputiti žurnu pomoć u ukupnoj vrijednosti nešto većoj od 1,5 milijun kuna, odlučila je Vlada na sjednici u petak.
Pomoć će biti upućena iz raspoloživih zaliha i sredstava Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja - Ravnateljstva za robne zalihe, Ministarstva kulture i medija i Ministarstva unutarnjih poslova - Ravnateljstva civilne zaštite.
S obzirom na kontinuiranu prijetnju pokretnoj i nepokretnoj kulturnoj baštini grada Lviva u Ukrajini, ukrajinski muzealci zatražili su pomoć u obliku opreme potrebne za osiguranje i evakuaciju te baštine, a zatražena je i pomoć u medicinskoj opremi (dvije tisuće kompleta medicinske prve pomoći).
Ukupna procijenjena vrijednost pomoći koju će Hrvatska uputiti u Ukrajinu iznosi 1.516.800 kuna.