sukob s policijom

Veliki proturežimski prosvjedi u Iranu, pale prve žrtve?

30.12.2017 u 20:48

Bionic
Reading

Iranske snage sigurnosti u subotu su upucale najmanje dva prosvjednika u zapadnom gradu Dorudu, pokazuje videosnimka na društvenim mrežama trećeg dana protuvladinih prosvjeda održanih diljem zemlje unatoč vladinoj zabrani, prenosi Reuters.

Na snimci se vidi kako prosvjednici nose dvije osobe u gradu Dorudu u kojemu su uzvikivani slogani protiv vrhovnog vođe Ajatolaha Alija Hamneija. Nije potvrđeno je li snimka autentična, a nije poznata ni težina ozljeda dviju žrtava.

Policija je u subotu suzavcem intervenirala na prosvjedu protiv režima koji je održan treći dan za redom unatoč upozorenju ministarstva unutarnjih poslova da je nezakonit, a potporu im je dala dijaspora u Berlinu i Parizu, no u Teheranu je održan i veliki skup potpore vladi, piše agencija AFP.

Deseci studenata okupili su se u podne pred glavnim sveučilištem u Teheranu izvikujući slogane protiv vlasti, a policija ih je rastjerala suzavcem. Nešto poslije stotine prorežimskih studenata zauzele su prostor pred sveučilištem iskazujući potporu vladu, a sve se prenosilo na društvenim mrežama. 

Prosvjed u Iranu
  • Prosvjed u Iranu
  • Prosvjed u Iranu
  • Prosvjed u Iranu
  • Prosvjed u Iranu
  • Prosvjed u Iranu
    +2
Proturežimski prosvjed u Iranu Izvor: Reuters / Autor: SOCIAL MEDIA

Krajem poslijepodneva, stotine ljudi prosvjedovale su protiv vlasti u drugim dijelovima glavnoga grada sve dok ih nije rastjerala interventna policija. Mediji su izvještavali o paljenju kanta za smeće i vandalizmu u Teheranu osuđujući "osobe koje izazivaju nered".

Ranije u subotu ministar unutarnjih poslova Abdolreza Rahmani Fazli pozvao je stanovništvo da ne sudjeluje u "ilegalnim okupljanjima".

Državna televizija bez prestanka je emitirala snimke službenih prosvjeda organiziranih u mnogim gradovima širom zemlje i planiranih već tjednima. Time je obilježena godišnjica velikog prorežimskog skupa koji je označio kraj prosvjednog pokreta protiv bivšeg ultrakonzervativnog predsjednika Mahmuda Ahmadindedžada 2009. godine.

Prvi put u subotu državna je televizija objavila i snimke prosvjeda održanih u četvrtak i petak ocijenivši potrebnim "da se čuju legitimni zahtjevi stanovništva. No osudila je medije i 'kontarevolucionarne skupine' koje djeluju iz inozemstva i žele eksploatirati takva okupljanja. 

Deseci prosvjednika uhićeni su od četvrtka, no državna televizija tvrdi da ih je većina oslobođena. 

Prosvjedi protiv režima održavaju se zbog teške gospodarske situacije, visokih troškova života, nezaposlenosti i politike koju službeni Teheran vodi na Bliskom istoku.